PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 630 tys. gości na Szlaku Zabytków Techniki

  • PAP    23 stycznia 2014 - 11:47
 Ponad 630 tys. gości na Szlaku Zabytków Techniki

Ponad 630 tys. turystów odwiedziło w 2013 r. obiekty Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. To o 52 tys. osób więcej niż rok wcześniej - podały w czwartek (23.01) władze regionu.
Szlak Zabytków Techniki to flagowy produkt turystyczny woj. śląskiego. Łączy najważniejsze i najciekawsze obiekty przemysłowe w regionie. Obiekty Szlaku związane są z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym.

Co roku liczba odwiedzających Szlak turystów stopniowo rośnie. W 2009 r. jego obiekty obejrzało 470 tys. turystów, rok później było to już pół miliona osób, w 2011 roku 537 tys., a dwa lata temu - blisko 580 tys. zwiedzających. Łącznie, w ciągu ostatnich pięciu lat, Szlak Zabytków Techniki przyciągnął prawie 3 mln turystów.

Jak podkreślił szef referatu promocji dziedzictwa industrialnego w urzędzie marszałkowskim Adam Hajduga, coraz więcej osób decyduje się na odwiedzenie kilku zabytków. W ub. roku zachęcał do tego konkurs "Podróżuj po Szlaku" - jego uczestnicy mieli za zadanie zwiedzić przynajmniej dziesięć obiektów; rekordzista był w 35.

"W sumie cała zabawa wygenerowała ponad tysiąc odwiedzin w obiektach. Zdecydowaliśmy się na kolejną edycję konkursu w tym roku" - wskazał Hajduga.

W czołówce najbardziej popularnych obiektów Szlaku są zabytkowe kopalnie (w Zabrzu i w Tarnowskich Górach), Muzeum Chleba w Radzionkowie czy Browar w Żywcu. "Cały czas dbamy o jakość oferty przygotowywanej przez obiekty zrzeszone Szlaku. Oprócz tysięcy turystów, sprawdzają ją niezależni audytorzy. Na naszym Szlaku wzorują się też Czesi i Ukraińcy, którzy tworzą podobne systemy u siebie" - zaznaczył Hajduga.

Co roku ważną datą dla Szlaku jest "Industriada" - jego organizowane na przełomie wiosny i lata święto. Z wcześniejszych badań wynika, że 50 proc. uczestników "Industriady" po raz pierwszy w życiu odwiedza wtedy zabytek techniki. W pierwszej edycji imprezy - w 2010 r. - uczestniczyło 29 tys. osób, w 2011 r. było to już 54 tys. osób, a w 2012 r. - 62 tys.

W ubiegłorocznej "Industriadzie" uczestniczyło 75 tys. osób. W 42 lokalizacjach związanych z historią przemysłową regionu znajdujących się w 24 miastach zorganizowano ponad 300 godzin imprez. W tym roku święto odbędzie się 14 czerwca. Organizatorzy zapowiadają, że pierwsze szczegóły programu podadzą wkrótce.

Szlak Zabytków Techniki od kilku lat łączy najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim, m.in. Kopalnię "Guido" w Zabrzu, robotnicze osiedla Nikiszowiec i Giszowiec w Katowicach czy Muzeum Piwowarstwa w Tychach.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.