PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad milion podóżnych odprawiła SG podczas długiego weekendu

  • PAP    6 maja 2013 - 20:45
Ponad milion podóżnych odprawiła SG podczas długiego weekendu

Ponad milion podróżnych odprawiła Straż Graniczna przez długi majowy weekend. Najwięcej na granicy z Ukrainą. MSW przypomina, że nie warto czekać do wakacji z wyrobieniem paszportu. Od stycznia można to zrobić w dowolnym wydziale paszportowym w kraju.
Od 27 kwietnia do 5 maja polsko-ukraińską granicę przekroczyło prawie 395 tysięcy osób. To o niespełna 2 proc. mniej niż podczas majówki w roku ubiegłym. Na granicy z Białorusią odprawiono ponad 225 tys. podróżnych, a z Rosją - prawie 154 tys. osób - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej Agnieszka Golias.

"Biorąc pod uwagę dane dotyczące ruchu granicznego podczas ubiegłorocznej majówki, na polsko-rosyjskiej granicy w tym roku odprawiono niemal dwukrotnie więcej osób" - powiedziała Golias. W portach lotniczych odprawiono prawie 248 tys. pasażerów lotów zewnętrznych, czyli poza strefę Schengen, oraz nieco ponad 6 tys. osób przekraczających granicę morską - dodała.

Od początku roku 2013 roku granicę zewnętrzną Unii Europejskiej przekroczyło ponad 12,2 mln osób.

MSW przypomina, że wyrobienie nowego paszportu może potrwać nawet miesiąc i warto sprawdzić dokumenty już w maju. "Co roku w okresie wakacyjnym wzrasta liczba osób, które zgłaszają się do urzędów, aby otrzymać nowy paszport. Nie warto czekać do wakacji ze złożeniem wniosku. Jeśli złożymy go już teraz, unikniemy kolejek i otrzymamy nowy dokument przed zaplanowanym letnim wypoczynkiem" - powiedziała PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Przypomniała, że zgodnie z przepisami, które weszły w życie 17 stycznia, wniosek o wydanie paszportu można złożyć w dowolnym wydziale paszportowym w kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Wcześniej wniosek o ten dokument należało składać w urzędzie właściwym dla miejsca zameldowania. Czas wyrobienia paszportu (do 30 dni) i opłaty pozostają bez zmian. Za wydanie paszportu zapłacimy 140 zł a za wydanie paszportu tymczasowego - 30 zł.

Ze statystyk z ostatnich pięciu lat wynika, że najwięcej dokumentów paszportowych wydaje się w maju oraz w lipcu. Po zakończeniu sezonu urlopowego następuje spadek zapotrzebowania na nowe paszporty, który utrzymuje się do końca roku. Na przykład w lipcu 2012 r. Centrum Personalizacji Dokumentów MSW spersonalizowało prawie 191 tys. paszportów, w maju 2012 r. prawie 168 tys., natomiast w grudniu 2012 już tylko 53,5 tys.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.