PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad milion zł na gdańskie zabytki

  • PAP    30 kwietnia 2015 - 17:22

Ponad milion zł dotacji na gdańskie zabytki przyznała w czwartek (30 kwietnia) miejscowa rada miasta. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na prace przy elewacji i wieży kościoła św. Elżbiety a także remont Kaplicy Wieczystej Adoracji w kościele św. Józefa oraz dachu synagogi.
W czasie czwartkowej sesji gdańscy radni jednogłośnie zaakceptowali projekt podziału środków na zabytki przygotowany przez biuro miejskiego konserwatora zabytków.

Jak poinformował PAP pełniący tę funkcję Janusz Tarnacki, o tegoroczne dotacje na różnego rodzaju prace przy historycznych obiektach starało się ponad 20 wnioskodawców, a środki przyznano 12. "Pozostałe wnioski zostały odrzucone, bo nie spełniały wymogów formalnych lub - po ocenie merytorycznej, uznano, że proponowane prace nie należą do tych najpilniejszych" - powiedział PAP Tarnacki dodając, że łączna suma dotacji wyniosła 1 mln 67 tys. zł.

Tradycyjnie duża część dotacji trafi do gospodarzy obiektów sakralnych. Dzięki dofinansowaniu od samorządu uda się m.in.: wzmocnić konstrukcję stropu posadzki Cerkwi św. Mikołaja, wyremontować cztery okna w kościele św. Katarzyny, wykonać izolację fundamentów Kaplicy Pokutnic w kościele św. Brygidy oraz odnowić częściowo wieżę i zachodnią elewację kościoła św. Elżbiety.

Dotacje pozwolą też przeprowadzić kolejny etap rozpoczętych w 2014 r. prac remontowych w Kaplicy Wieczystej Adoracji w kościele św. Józefa, częściowo wyremontować elewację zakrystii kościoła Świętej Trójcy oraz odnowić dach zachodniego skrzydła plebanii Bazyliki Mariackiej.

Gmina Wyznaniowa Żydowska z największą dotacją

Jedną z wyższych dotacji (100 tys. zł) otrzymała też Gmina Wyznaniowa Żydowska, która starała się o środki na remont dachu, gzymsów i kominów w Nowej Synagodze przy ul. Partyzantów. Ten zbudowany w okresie międzywojennym obiekt jest dziś jedyną bożnicą w Gdańsku. Zabytek wymagał pilnego remontu dachu, bo jego nieszczelność była przyczyną zarwania się (jesienią ub.r.) części sufitu synagogi.

Dotacje pozyskali także gospodarze czterech świeckich zabytkowych obiektów na terenie Gdańska. Dofinansowanie od samorządu pomoże w wykonaniu izolacji Baszty Białej oraz remoncie elewacji: willi przy ul. Pileckiego 7, willi przy Al. Zwycięstwa 26 i kamienicy przy ul. Chlebnickiej 29 (ta wspólnota otrzymała też dotację na remont dachu).

"W porównaniu z ubiegłym rokiem dotacje otrzymało więcej wspólnot mieszkaniowych" - podsumował Tarnacki, dodając, że może to świadczyć o tym, iż przedstawiciele wspólnot nabrali doświadczenia w poprawnym wypełnianiu wniosków i kompletowaniu dokumentów, z czym w ubiegłych latach miały trochę problemów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.