PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad pół miliona zebrano na remont sosnowieckiej katedry

  • PAP    26 listopada 2014 - 19:13

Ponad pół miliona złotych zebrano na remont zabytkowej katedry w Sosnowcu, w której kilka tygodni temu spłonął dach, uszkodzone zostały polichromie - poinformowała diecezja sosnowiecka. Pieniądze pochodzą ze zbiórki przeprowadzonej w kościołach tej diecezji.

Jak szacuje diecezja sosnowiecka "na całkowite usunięcie szkód (odbudowę dachu oraz ratowanie bezcennych malowideł) potrzeba kilkunastu milionów złotych".

W zabytkowej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w nocy z 28 na 29 października wybuchł pożar. Nad nawą główną, prezbiterium i transeptem niemal w całości spaliła się więźba dachowa. Uszkodzona została też część polichromii autorstwa Włodzimierza Tetmajera.

Zastępca śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków dr Aneta Borowik powiedziała PAP w środę, że stan obiektu jest pod stałą kontrolą. "Najwięcej ubytków - około trzech dużych - stwierdzono na skrzyżowaniu naw w scenie koronacji Matki Boskiej oraz jeden w nawie. Z relacji inspektorów wynika, że stan malowideł nie pogarsza się" - zaznaczyła.

Borowik dodała też, że katedra została zabezpieczona prowizorycznym dachem - pokryta plandekami, wykonano również konstrukcję z siatek nad nawą. Kolejnym etapem będzie postawienie wewnątrz obiektu metalowych rusztowań. "One pozwolą przyjrzeć się z bliska malowidłom oraz dokładnie ocenić ich stan oraz zakres prac" - poinformował proboszcz parafii ks. Jan Gaik. Poinformował, że w piątek odbędzie się spotkanie poświęcone pracom zabezpieczającym uszkodzonej polichromii.

Tuż po pożarze diecezja sosnowiecka zaapelowała o wsparcie finansowe na rzecz odbudowy katedry. W trakcie zorganizowanych w kościołach tej diecezji zbiórki udało się zebrać ponad 540 tys. zł. Za przyznaniem dotacji celowej w wys. 100 tys. zł opowiedział się też (17 listopada) sejmik województwa śląskiego. Pomoc w wys. 300 tys. zł przekazać ma również samorząd Sosnowca. Ks. Gaik dodał, że parafia złożyła również w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego wnioski ws. odnowienia ołtarza, ambony, polichromii. "Za kilka tygodni będziemy wiedzieli, w jakiej wysokości dostaniemy wsparcie" - dodał proboszcz.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą. Znana jest m.in. ze względu na unikatowe malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera (sceny figuralne) i Henryka Uziembłę (motywy ornamentalne). Na uwagę zasługuje m.in. neomanierystyczny ołtarz główny (kopia krakowskiego ołtarza z kościoła Bożego Ciała) z obrazem Wniebowzięcia NMP namalowanym przez Tetmajera, neoromańska ambona, neobarokowe ołtarze boczne, a także witraże wykonane w latach 1932-1938 według projektu Jana Bukowskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.