PARTNER PORTALU
  • BGK

Poprawka warta miliony

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    1 lutego 2010 - 07:25
Poprawka warta miliony

168 mln zł według szacunków NIK przepłaciła Kompania Węglowa za naprawy maszyn górniczych.
„Rzeczpospolita” dotarła do raportu NIK o gospodarce remontowej w spółkach węglowych i kopalniach. Izba odkryła, że w rozporządzeniu ministra gospodarki z 2002 r. dokonano korekty, która otworzyła drogę do zlecania napraw maszyn górniczych wyłącznie ich producentom. W rezultacie kopalnie wydały na remonty setki milionów złotych więcej, niż gdyby wybrały firmy na konkurencyjnych warunkach.

„Ustalenia izby dowiodły działań nielegalnych, nierzetelnych i niegospodarnych, w tym także wskazujących na występowanie mechanizmów korupcyjnych” powiedział „Rzeczpospolitej” Jacek Jezierski, prezes NIK.

Kontrola za lata 2000-2008 objęła Ministerstwo Gospodarki, Urząd Zamówień Publicznych oraz 13 spółek węglowych i kopalń. NIK niemal wszystkie zbadane firmy ocenił negatywnie.

Nieprawidłowości miały źródło w resorcie gospodarki. Tam w rozporządzeniu ministra z 28 czerwca 2002 r. w sprawie „bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego w podziemnych zakładach górniczych” pojawił się paragraf 428, który regulował kwestię napraw maszyn. Między 15 maja a 17 czerwca 2002 r. ktoś dodał do niego słowa „remontuje” i „producent” sugerujące, że do napraw są uprawnieni tylko producenci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: