PARTNER PORTALU
  • BGK

Poprzez sport zachęcą do nauki

  • KB    22 kwietnia 2010 - 10:38
Poprzez sport zachęcą do nauki

Województwo warmińsko-mazurskie przygotowuje projekt mobilizujący młodzież do udziału w zajęciach pozalekcyjnych.
Trwają przygotowania do uruchomienia projektu systemowego, który obejmie wybraną młodzież ze szkół na Warmii i Mazurach. Projekt pod nazwą „Rozwój kompetencji kluczowych poprzez sport” będzie finansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a jego wartość wynosi 3 mln zł. Partnerem samorządu województwa przy realizacji przedsięwzięcia jest Policyjny Klub Sportowy „Gwardia”.

- Projekt ma zdiagnozować problemy i objąć opieką młodzież z małych gmin, gdzie odnotowano niskie wyniki egzaminów gimnazjalnych – mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

– Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że taką młodzież bardzo trudno zmobilizować na przykład do uczestnictwa z zajęciach pozalekcyjnych. W tym projekcie elementem przyciągającym ma być sport. Ale oprócz zajęć sportowych młodzież będzie miała także zajęcia z informatyki, nauk matematyczno-przyrodniczych i języków obcych, gwarantowana jest także pomoc psychologiczna.

Pomoc ma objąć 1500 dzieci z 40 szkół z Warmii i Mazur, zaangażowanych będzie 160 nauczycieli. Zajęcia będą się odbywać w grupach piętnastoosobowych. Każde z dzieci ma dostać pakiet startowy w postaci przyborów szkolnych lub sportowych. Zaangażowane w projekt szkoły dostaną środki na podstawowe doposażenie. Wyborem szkół zajmie się wybrany partner, czyli klub „Gwardia”, który  przeprowadzi także szkolenia nauczycieli i dyrektorów.

- Podstawowy cel tego projektu to poprawa wyników egzaminów gimnazjalnych tam, gdzie wypadają one najsłabiej – mówi Marszałek Jacek Protas. – Dodatkowo pierwszeństwo będą miały szkoły, gdzie nie są realizowane inne programy. Jestem przekonany, że taka kompleksowa opieka wkrótce przyniesie efekty, że wyniki w nauce się poprawią, to zaś zmobilizuje dyrekcje szkół i samorządy lokalne do dalszego poszukiwania środków na realizację skutecznych programów poprawy wyników w nauce.

Lista wybranych szkół ma być znana do połowy czerwca, bo szkoły muszą mieć czas na ułożenie odpowiednich planów zajęć. Projekt ruszy w nowym roku szkolnym i potrwa do wakacji 2011 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.