PARTNER PORTALU
  • BGK

Poręczenia kredytów dla przedsiębiorców

  • PAP    15 lipca 2013 - 13:21
Poręczenia kredytów dla przedsiębiorców

Od poniedziałku dolnośląscy przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie w formie poręczenia kredytu nawet do 1 mln zł. Jest ono oferowane firmom z sektora MŚP przez Dolnośląski Fundusz Gospodarczy. Umożliwia to inicjatywa Jeremie.
Przedsiębiorstwo, które zamierza ubiegać się o poręczenie z DFG, musi mieć siedzibę lub prowadzić działalność gospodarczą na terenie Dolnego Śląska, starać się o kredyt w instytucji współpracującej z DFG oraz posiadać zdolność kredytową, potwierdzoną rekomendacją współpracującej instytucji.

Jak powiedział prezes zarządu Dolnośląskiego Funduszu Gospodarczego Sławomir Popłoński, poręczenie przyznawane przez fundusz daje szansę na kredyt nawet małym, startującym firmom.

„Zależy nam na pomaganiu przedsiębiorstwom w poprawianiu ich płynności poprzez ułatwienie dostępu do zewnętrznych środków finansowych. Zwłaszcza tam, gdzie jest on utrudniony np. przez mały majątek firmy lub zbyt krótką historię kredytową. Na pewno jest to duża szansa dla małych przedsiębiorstw, dopiero rozpoczynających działalność" - dodał.

Poręczenie DFG zapewnia przedsiębiorstwom łatwiejszy dostęp do finansowania zewnętrznego niezależnie od historii kredytowej, czasu prowadzenia działalności i posiadanego majątku. Procedura jest prosta. Przedsiębiorca składa wniosek o poręczenie wraz z dokumentacją kredytową w banku współpracującym z DFG.

Następnie za jego zgodą DFG otrzymuje z banku niezbędne do podjęcia decyzji dokumenty, wraz z rekomendacją dotyczącą możliwości udzielenia kredytu. Od tego momentu potrzeba maksymalnie tygodnia na podjęcie decyzji w sprawie udzielenia poręczenia bądź odmowy, a w przypadku pozytywnej decyzji na podpisanie umowy z Dolnośląskim Funduszem Gospodarczym.

Opłata, w zależności od czasu trwania kredytu, wynosi od 0 proc. dla poręczeń do 24 miesięcy do maksymalnie 0,3 proc. wartości poręczenia w przypadku poręczeń na 60 miesięcy.

Inicjatywa Jeremie jest prowadzona przez Bank Gospodarstwa Krajowego w sześciu województwach: dolnośląskim, zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim, łódzkim i mazowieckim. Do tej pory wsparcie trafiło do ponad 11,5 tys. firm.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.