PARTNER PORTALU
  • BGK

Porozumienie dla Torunia

  • KB    10 czerwca 2010 - 21:12

Prezydenci trzech i burmistrzowie sześciu kujawsko-pomorskich miast, a także marszałek województwa wspomogą Toruń w staraniach o zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. 9 czerwca podpisali w tej sprawie porozumienie i deklarację.
9 czerwca, w sali konferencyjnej toruńskiego magistratu spotkali się: marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Edward Hartwich, prezydent Torunia Michał Zaleski, jego zastępca Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Grudziądza Mariola Sokołowska, zastępca prezydenta Włocławka Arkadiusz Horonziak oraz burmistrzowie: Brodnicy - Wacław Derlicki, Świecia nad Wisłą - Tadeusz Pogoda, Solca Kujawskiego - Antoni Nawrocki, Wąbrzeźna - Zbigniew Ceglarski, w zastępstwie burmistrza Chełmna - Magdalena Ludwikowska i w zastępstwie burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego - Jerzy Erwiński.

- Dziękuję, że przyjęli państwo zaproszenie, że mogliśmy się tu spotkać, by połączyć nasze siły w staraniach o zdobycie zaszczytnego miana Europejskiej Stolicy Kultury - mówił na spotkaniu prezydent Torunia Michał Zaleski. - W swych działaniach Toruń od zawsze stawiał na region. Od zawsze możliwość zdobycia tytułu ESK postrzegaliśmy nie tylko w aspekcie toruńskim, ale regionalnym. Nasza aplikacja ma charakter regionalny i nie odcina się od innych miast - dodał.

W deklaracji czytamy: "Władze kluczowych miast regionu kujawsko-pomorskiego dostrzegają znaczenie, jakie kultura może mieć dla rozwoju województwa. Doceniają również znaczenie konkursu Europejska Stolica Kultury dla jego przyszłości. Toruń, jako miasto od setek lat oddychające kulturą, mogące poszczycić się ogromnym dorobkiem kulturalnym, a jednocześnie unikatową architekturą i prężną sceną nowej sztuki, jest naturalnym kandydatem do tego miana.

Zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 może pozwolić Toruniowi na wyjątkowy skok cywilizacyjny i kulturowy. Ale nie tylko Toruniowi. Jesteśmy pewni, iż zyskają na nim także pozostałe miasta regionu. Tytuł zdobyty przez Toruń będzie zatem sukcesem całego województwa kujawsko-pomorskiego.

Dlatego rozumiejąc znaczenie działań na rzecz toruńskiej kandydatury dla przyszłości mieszkańców ziemi kujawsko-pomorskiej, deklarujemy wsparcie dla kandydatury Torunia do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016”.

- Spotkaliśmy się tu, by deklarować współdziałanie. Ja patrzę na to z perspektywy regionu i cieszę się, że tym projektem zainteresowane są także inne miasta, że dostrzegają w nim dla siebie szanse - powiedział marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. - Mocno trzymam kciuki, by Toruniowi się udało, gdyż wówczas uda się nam wszystkim - podsumował marszałek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.