PARTNER PORTALU
 • BGK

Port Gdynia: Miasto ma nowe połączenia oceaniczne

 • PAP    30 kwietnia 2018 - 18:40
Port Gdynia: Miasto ma nowe połączenia oceaniczne
(Fot. mat. pras.)

Bałtycki Terminal Kontenerowy (BCT) w Gdyni ma nowe połączenia oceaniczne. Dwa oceaniczne serwisy do terminala uruchamia operator Mediterranean Shipping Company (MSC) – poinformował BCT. Pierwszy statek ma przypłynąć już w poniedziałek.
Dyrektor handlowy BCT w Gdyni Michał Kużajczyk poinformował, że dwa nowe oceaniczne serwisy do Bałtyckiego Terminala Kontenerowego zastąpią dotychczasowy serwis dowozowy MSC, łączący Gdynię z portami Europy Zachodniej.

- W miejsce jednego zawinięcia w tygodniu pojawią się dwa zawinięcia serwisów oceanicznych, które będą również pełniły funkcję dowozową, łącząc porty w Europie Zachodniej (Antwerpia, Le Havre, Bremerhaven, Rotterdam) z Gdynią - tłumaczy Kużajczyk.

Kużajczyk zaznaczył, że "nowe serwisy to nie tylko większa częstotliwość połączeń pomiędzy BCT a portami przeładunkowymi Europy Zachodniej, ale również częste i szybkie bezpośrednie połączenia z portami pozaeuropejskimi leżącymi na oferowanych trasach".

Wskazał, że "jest to zdecydowanie bardzo dobra wiadomość dla klientów zarówno MSC, jak i BCT. Zwiększenie częstotliwości połączeń w tygodniu, a przede wszystkim możliwość korzystania z bezpośrednich połączeń z portami spoza Europy tworzy nową perspektywę handlową dla naszych partnerów". Liczy, że ze względu na realizowane i zapowiedziane inwestycje infrastrukturalne w Porcie Gdynia "jest to pierwszy krok do uruchomienia dalszych połączeń oceanicznych do BCT".

Czytaj też: Gdynia kupi 30 trolejbusów. Kolejnych 21 zostanie zmodernizowanych

Poinformowano, że pierwszy statek przypłynie do Terminala Kontenerowego już w poniedziałek. Spodziewana jest MSC Caroline obsługująca serwis "Australia Express". Na wtorek zapowiadane jest natomiast pierwsze zawinięcie MSC India z serwisu "East Africa and Indian Ocean Express".

Serwis "East Africa and Indian Ocean Express" z rozkładowym zawinięciem do Gdyni we wtorek/środę obsługuje trasę: Gdynia - Kłajpeda - Antwerpia - Le Havre - Fos-Sur-Mer - King Abdullah Port - Pointe Des Galets - Port Louis - Mombasa - King Abdullah Port - Sines - Le Havre - Antwerpia - Bremerhaven - Gdynia.

Serwis "Australia Express" z rozkładowym zawinięciem do Gdyni w sobotę/niedzielę obsługuje trasę: Gdynia - Kłajpeda - Bremerhaven - Antwerpia - Le Havre - La Spezia - Neapol - Gioia Tauro - King Abdullah Port - Sydney - Melbourne - Adelaide - Fremantle - Singapur - Colombo - Salalah - Djibouti - King Abdullah Port - Gioia Tauro - Valencia - London Gateway Port - Antwerpia - Rotterdam - Gdynia.

W Porcie Gdynia trwa przebudowa obrotnicy, co pozwoli na obsługę w terminalach kontenerowych statków o długości ponad 400 metrów. Nowa obrotnica ma umożliwić zawijanie do portu statków kontenerowych obsługujących bezpośrednie połączenia oceaniczne, np. z portami azjatyckimi. Kolejnym etapem modernizacji portu będzie powiększenie głębokości toru podejściowego i basenów portowych do 15,5 metra. Port liczy na to, że dzięki realizowanym inwestycjom zwiększy przeładunek kontenerów.

Bałtycki Terminal Kontenerowy (BCT) w Porcie Gdynia uruchomił przeładunki kontenerów w 1979 roku. Jest jednym z największych terminali w rejonie Bałtyku, jego roczne możliwości przeładunkowe sięgają 1 mln TEU. Firma podaje, że kontroluje 15 proc. polskiego rynku przeładunków kontenerowych. Obsługuje większość ładunków skonteneryzowanych w relacjach morskich w Polsce.

W 2017 r. port w Gdyni przeładował rekordowe 21,2 mln ton ładunków, głównie drobnicy skonteneryzowanej i ładunków masowych (węgla, zboża i paliw). Zysk netto portu w 2017 r. przekroczył 77 mln zł i w porównaniu z 2016 r. był wyższy o 28 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.