• PARTNERZY PORTALU

Portret nadburmistrza trafi do muzeum

Portret Ferdinanda Juliusa Friedensburga, który był nadburmistrzem Wrocławia przed ponad 130 laty, wtedy Breslau, trafi do Muzeum Miejskiego. Nasze miasto bardzo wiele mu zawdzięcza - mówi rzeczniczka tej placówki Ewa Pluta.

W najbliższą sobotę do zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia przyjęty zostanie portret dawnego gospodarza miasta - poinformowała w środę rzeczniczka muzeum.

Obraz, który trafi do Wrocławia, będzie pierwszym malarskim portretem tego wybitnego, zasłużonego dla miasta polityka. Przed wojną jego rzeźbiarska podobizna znajdowała się na elewacji Ratusza, a dzisiejsza ulica Mieszka I nosiła jego imię.

Ferdinand Julius Friedensburg związany był z miastem od wczesnego dzieciństwa. Uczęszczał do Gimnazjum św. Elżbiety, potem odbył studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracował w Królewskim Sądzie Miejskim we Wrocławiu oraz w sądach w Legnicy i Kożuchowie. W 1879 r. został nadburmistrzem Wrocławia.

- Nasze miasto bardzo wiele mu zawdzięcza. Z efektów jego pracy korzystamy do dziś. Gdy objął władzę, Wrocław był u progu wielkich zmian, Friedensburg przekształcił prowincjonalne miasto w prężną metropolię. Wybudował ogromne czynszowe osiedla na przedmieściach, wprowadził oświetlenie elektryczne, wybudował mosty: Tumski, Młyński i Książęcy. Znacznie rozbudował i unowocześnił sieć kanałów i połączeń kolejowych, doprowadził do powstania obwodnicy kolejowej - wymieniała Pluta.

Według rzeczniczki, to za jego rządów powstały istniejące do dziś budynki szkolne, ogród botaniczny, Urząd Stanu Cywilnego. - Był niezwykle oddany sprawom społecznym. Dbał nie tylko o lepszą edukację obywateli, większe emerytury oraz wynagrodzenia dla nauczycieli, ale także o zdrowie wrocławian - powiedziała.

Na fotelu nadburmistrza Breslau Friedensburg zasiadał 12 lat - od 1879 do 1891. - Jego kadencja na pewno trwałaby dłużej, gdyby nie nagła śmierć. Jego syn był znanym prawnikiem i numizmatykiem, a wnuk słynnym niemieckim politykiem (m.in. zastępcą burmistrza Berlina) - mówiła Pluta.

Uroczyste przekazanie portretu - w obecności potomków Ferdinanda Friedensburga, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz niemieckich mediów - odbędzie się w sobotę w Pałacu Królewskim we Wrocławiu.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE