PARTNER PORTALU
  • BGK

Portret nadburmistrza trafi do muzeum

  • PAP    15 września 2010 - 19:44

Portret Ferdinanda Juliusa Friedensburga, który był nadburmistrzem Wrocławia przed ponad 130 laty, wtedy Breslau, trafi do Muzeum Miejskiego. Nasze miasto bardzo wiele mu zawdzięcza - mówi rzeczniczka tej placówki Ewa Pluta.
W najbliższą sobotę do zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia przyjęty zostanie portret dawnego gospodarza miasta - poinformowała w środę rzeczniczka muzeum.

Obraz, który trafi do Wrocławia, będzie pierwszym malarskim portretem tego wybitnego, zasłużonego dla miasta polityka. Przed wojną jego rzeźbiarska podobizna znajdowała się na elewacji Ratusza, a dzisiejsza ulica Mieszka I nosiła jego imię.

Ferdinand Julius Friedensburg związany był z miastem od wczesnego dzieciństwa. Uczęszczał do Gimnazjum św. Elżbiety, potem odbył studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracował w Królewskim Sądzie Miejskim we Wrocławiu oraz w sądach w Legnicy i Kożuchowie. W 1879 r. został nadburmistrzem Wrocławia.

- Nasze miasto bardzo wiele mu zawdzięcza. Z efektów jego pracy korzystamy do dziś. Gdy objął władzę, Wrocław był u progu wielkich zmian, Friedensburg przekształcił prowincjonalne miasto w prężną metropolię. Wybudował ogromne czynszowe osiedla na przedmieściach, wprowadził oświetlenie elektryczne, wybudował mosty: Tumski, Młyński i Książęcy. Znacznie rozbudował i unowocześnił sieć kanałów i połączeń kolejowych, doprowadził do powstania obwodnicy kolejowej - wymieniała Pluta.

Według rzeczniczki, to za jego rządów powstały istniejące do dziś budynki szkolne, ogród botaniczny, Urząd Stanu Cywilnego. - Był niezwykle oddany sprawom społecznym. Dbał nie tylko o lepszą edukację obywateli, większe emerytury oraz wynagrodzenia dla nauczycieli, ale także o zdrowie wrocławian - powiedziała.

Na fotelu nadburmistrza Breslau Friedensburg zasiadał 12 lat - od 1879 do 1891. - Jego kadencja na pewno trwałaby dłużej, gdyby nie nagła śmierć. Jego syn był znanym prawnikiem i numizmatykiem, a wnuk słynnym niemieckim politykiem (m.in. zastępcą burmistrza Berlina) - mówiła Pluta.

Uroczyste przekazanie portretu - w obecności potomków Ferdinanda Friedensburga, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz niemieckich mediów - odbędzie się w sobotę w Pałacu Królewskim we Wrocławiu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.