PARTNER PORTALU
  • BGK

Portrety prezydentów na święto samorządu

  • PAP    27 maja 2010 - 13:57

Dziewięciu byłych prezydentów Białegostoku, od czasów przedwojennych do obecnych, zostały odsłonięte w czwartek w urzędzie miejskim. W ten sposób inaugurowano obchody 20-lecia samorządności w Białymstoku.
Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski podkreślił w czasie uroczystości, że są to przedstawiciele Polski przedwojennej, II Rzeczpospolitej i III Rzeczpospolitej. - Uznajemy, że samorządu w okresie 1939-90 w Polsce nie było, dlatego też nie ma tutaj przedstawicieli władz, którzy pełnili wtedy te funkcje - powiedział Truskolaski.

Byli prezydenci miasta: Lech Rutkowski, sprawujący ten urząd w latach 1990-1994 i Ryszard Tur (1998-2006) oraz syn Andrzeja Lussy, prezydenta w latach 1994-1995 oraz przedstawiciel biura poselskiego Krzysztofa Jurgiela (1995-1998) odsłonili portrety osobiście.

Wspominając początki samorządu, Rutkowski powiedział, że były trudne. - Sami nie zdawaliśmy sobie sprawy, w jaki sposób uda się nam poprowadzić to miasto, ale dzięki pomocy ludzi udało się. Miasto przybrało odpowiedni kierunek i zaczęło się rozwijać - dodał Rutkowski.

Obchody 20-lecia pod hasłem "20 lat samorządu. Białystok mamy głos" zakończą się w czwartek wieczorem koncertem na Rynku Kościuszki w Białymstoku. W czasie imprezy będzie prowadzona zbiórka pieniędzy dla powodzian.

W ramach imprezy zostaną też namalowane cztery panoramy miasta z różnych okresów historycznych. Białostoczanie na wielkim rulonie papieru napiszą życzenia dla białostoczan z 2110 roku. Mają zostać pokazane również krótkie filmy o zasłużonych białostoczanach, np. o urodzonym w tym mieście, ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.