PARTNER PORTALU
  • BGK

Porty lotnicze pożyczają pieniądze

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    8 marca 2010 - 08:05
Porty lotnicze pożyczają pieniądze

Największe polskie lotniska zainwestują do 2015 r. ok. 4,6 mld zł. W tym roku zamierzają odprawić ponad 20,5 mln podróżnych.
Najwięcej, ponad 1,3 mld zł, w najbliższych sześciu latach zainwestuje warszawski port lotniczy. Na drugimi miejscu jest krakowskie lotnisko. Zamierza wydać 980 mln zł – informuje „Rzeczpospolita”.

Kontrakty na budowę nowych terminali pasażerskich prawie zostały rozdane. Prace we Wrocławiu i w Łodzi trwają, w Gdańsku rozpoczną się w ciągu kilku tygodni. Powiększenie budynku służącego do obsługi pasażerów planują też władze poznańskiego lotniska.

Na inwestycje do 2015 r. osiem polskich portów lotniczych ma około 400 mln euro z funduszy unijnych. Aby po nie sięgnąć, muszą znaleźć co najmniej drugie tyle. Gdańsk do 169 mln zł dotacji unijnych dołoży 87 mln zł własnych pieniędzy. Reszta wpłynie z emisji obligacji i z kredytu, który zamierza również zaciągnąć Okęcie. O obligacjach myśli też Łódź.

Na podniesienie kapitału i tym samym na wsparcie finansowe ze strony właścicieli liczą porty w Poznaniu, we Wrocławiu, w Krakowie i Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.