Porządki na cmentarzach radzieckich żołnierzy

Akcja porządkowania cmentarzy żołnierzy radzieckich rozpoczęła się we wtorek, 27 kwietnia we Wrocławiu.

Inicjatywa jest związana ze zbliżającymi się obchodami 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

- Jeśli sami upominamy się, żeby za Odrą i za Bugiem nasze nekropolie traktować z szacunkiem, to również sami powinniśmy dać świadectwo zaangażowania. Postanowiliśmy uporządkować akurat te cmentarze, ponieważ bardzo często są zaniedbane i wymagają opieki - podkreślił współorganizator akcji przewodniczący rady osiedla Szczepin we Wrocławiu Tadeusz Szczyrbak.

W akcji wzięło udział kilkunastu uczniów z wrocławskich Elektronicznych Zakładów Naukowych, którzy przez kilka godzin sprzątali ścieżki, trawniki, krzaki oraz znajdujące się na terenie nekropolii zagajniki. - Nie znam pewnie żadnego z pochowanych tutaj żołnierzy, ale to cmentarz, leżą tu ludzie i choćby dlatego należy im się szacunek. Warto brać udział w takiej akcji - mówił jeden ze sprzątających uczniów Paweł Soból.

We wtorek posprzątany został tzw. cmentarz oficerski przy ul. Karkonoskiej, gdzie znajdują się groby ok. 700 oficerów armii radzieckiej, którzy zginęli w walkach o Wrocław od lutego do maja 1945 r. Na środę zaplanowano porządkowanie cmentarza na Skowroniej Górze przy ul. Działkowej, gdzie spoczywa ponad 7 tys. szeregowców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE