PARTNER PORTALU
  • BGK

Porządki na cmentarzach radzieckich żołnierzy

  • PAP    27 kwietnia 2010 - 14:38

Akcja porządkowania cmentarzy żołnierzy radzieckich rozpoczęła się we wtorek, 27 kwietnia we Wrocławiu.
Inicjatywa jest związana ze zbliżającymi się obchodami 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

- Jeśli sami upominamy się, żeby za Odrą i za Bugiem nasze nekropolie traktować z szacunkiem, to również sami powinniśmy dać świadectwo zaangażowania. Postanowiliśmy uporządkować akurat te cmentarze, ponieważ bardzo często są zaniedbane i wymagają opieki - podkreślił współorganizator akcji przewodniczący rady osiedla Szczepin we Wrocławiu Tadeusz Szczyrbak.

W akcji wzięło udział kilkunastu uczniów z wrocławskich Elektronicznych Zakładów Naukowych, którzy przez kilka godzin sprzątali ścieżki, trawniki, krzaki oraz znajdujące się na terenie nekropolii zagajniki. - Nie znam pewnie żadnego z pochowanych tutaj żołnierzy, ale to cmentarz, leżą tu ludzie i choćby dlatego należy im się szacunek. Warto brać udział w takiej akcji - mówił jeden ze sprzątających uczniów Paweł Soból.

We wtorek posprzątany został tzw. cmentarz oficerski przy ul. Karkonoskiej, gdzie znajdują się groby ok. 700 oficerów armii radzieckiej, którzy zginęli w walkach o Wrocław od lutego do maja 1945 r. Na środę zaplanowano porządkowanie cmentarza na Skowroniej Górze przy ul. Działkowej, gdzie spoczywa ponad 7 tys. szeregowców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.