Posłowie Kukiz'15 pytają o pszczoły w miastach. Chcą jednolitych przepisów

Czy resort rolnictwa pracuje nad przygotowaniem powszechnie obowiązującej regulacji, która jasno określiłaby zasady hodowli pszczół w miastach? Z takim pytaniem do ministerstwa zwróciła się grupa posłów Kukiz’15. Uważają, że sprawa powinna być uregulowana. Dzięki temu bezpieczeństwo mieszkańców nie zależałoby od dobrej woli pszczelarzy.
Posłowie Kukiz'15 pytają o pszczoły w miastach. Chcą jednolitych przepisów
Autorzy interpelacji uważają, że brak jednolitego prawa, które określiłoby zasady hodowania pszczół w centrach miast, jest dużym problemem (fot. piotrkow.pl)

Interpelacja posłów powstała po tym, jak do biura poselskiego jednego z nich zgłosił się mieszkaniec Jaworzna, który poskarżył się na sąsiada pszczelarza. Miłośnik miodu swoją pasiekę ustawił bardzo blisko granicy działek. W żaden sposób jej nie odgrodził, nawet nie oznakował. W efekcie pszczoły zaatakowały i pokąsały mieszkańca sąsiedniej działki. Choć sprawa wielokrotnie trafiała na policję i staż miejską, co najmniej przez rok nic się nie zmieniło. Zaś sam pszczelarz nie poczuwa się do odpowiedzialności.

Czytaj więcej: Piotrków Trybunalski ma miejską pasiekę i własny miód

Autorzy interpelacji uważają, że brak jednolitego prawa, które określiłoby zasady hodowania pszczół w centrach miast, jest dużym problemem. Dlatego chcą poznać stanowiska ministra rolnictwa w tej sprawie i dopytują, czy resort pracuje nad wprowadzeniem jednolitych regulacji, które będą obowiązywały wszystkie samorządy. 

- W wielu miastach pszczoły można hodować nawet w centrum, wystarczy ogrodzić teren siatką i usytuować ule dziesięć metrów od ogrodzenia. W Jaworznie niestety nie ma prawa miejscowego, które skutecznie regulowałoby tę kwestię, więc wszystko zależy od dobrej woli pszczelarzy – piszą w interpelacji. - W związku z powyższym mieszkańcy posesji sąsiadujących z pasieką bojąc się o życie i zdrowie swoje i swoich dzieci nie mogą swobodnie poruszać się po swoich działkach – podkreślają.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE