PARTNER PORTALU
  • BGK

Posłowie Kukiz'15 pytają o pszczoły w miastach. Chcą jednolitych przepisów

  • KDS    13 lipca 2017 - 17:42
Posłowie Kukiz'15 pytają o pszczoły w miastach. Chcą jednolitych przepisów
Autorzy interpelacji uważają, że brak jednolitego prawa, które określiłoby zasady hodowania pszczół w centrach miast, jest dużym problemem (fot. piotrkow.pl)

Czy resort rolnictwa pracuje nad przygotowaniem powszechnie obowiązującej regulacji, która jasno określiłaby zasady hodowli pszczół w miastach? Z takim pytaniem do ministerstwa zwróciła się grupa posłów Kukiz’15. Uważają, że sprawa powinna być uregulowana. Dzięki temu bezpieczeństwo mieszkańców nie zależałoby od dobrej woli pszczelarzy.
Interpelacja posłów powstała po tym, jak do biura poselskiego jednego z nich zgłosił się mieszkaniec Jaworzna, który poskarżył się na sąsiada pszczelarza. Miłośnik miodu swoją pasiekę ustawił bardzo blisko granicy działek. W żaden sposób jej nie odgrodził, nawet nie oznakował. W efekcie pszczoły zaatakowały i pokąsały mieszkańca sąsiedniej działki. Choć sprawa wielokrotnie trafiała na policję i staż miejską, co najmniej przez rok nic się nie zmieniło. Zaś sam pszczelarz nie poczuwa się do odpowiedzialności.

Czytaj więcej: Piotrków Trybunalski ma miejską pasiekę i własny miód

Autorzy interpelacji uważają, że brak jednolitego prawa, które określiłoby zasady hodowania pszczół w centrach miast, jest dużym problemem. Dlatego chcą poznać stanowiska ministra rolnictwa w tej sprawie i dopytują, czy resort pracuje nad wprowadzeniem jednolitych regulacji, które będą obowiązywały wszystkie samorządy. 

- W wielu miastach pszczoły można hodować nawet w centrum, wystarczy ogrodzić teren siatką i usytuować ule dziesięć metrów od ogrodzenia. W Jaworznie niestety nie ma prawa miejscowego, które skutecznie regulowałoby tę kwestię, więc wszystko zależy od dobrej woli pszczelarzy – piszą w interpelacji. - W związku z powyższym mieszkańcy posesji sąsiadujących z pasieką bojąc się o życie i zdrowie swoje i swoich dzieci nie mogą swobodnie poruszać się po swoich działkach – podkreślają.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.