PARTNER PORTALU
  • BGK

Posypią się kary za śmieci

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    8 marca 2010 - 08:15

Samorządom grożą kary za brak postępu w gospodarce odpadami, więc chcą przejąć ten rynek od firm prywatnych.
W Polsce około 95 proc. śmieci odbieranych od mieszkańców trafia na składowiska. Ten stan nie zmienia się od wielu lat mimo siedmiokrotnego podniesienia w ostatnich trzech latach stawek opłat marszałkowskich za składowanie odpadów – donosi „Rzeczpospolita”.

W tym roku Komisja Europejska rozliczy Polskę ze zobowiązań dotyczących gospodarki odpadami. Zgodnie z nimi ilość odpadów organicznych (tzw. biodegradowalnych), jaka trafia na wysypiska, powinna zostać zmniejszona o jedną czwartą w porównaniu z 1995 r. Za trzy lata ma to być już tylko połowa.

„Polsce grożą wysokie kary finansowe, które będą musiały zapłacić gminy. Musimy jak najszybciej zreformować obecny system gospodarki odpadami” – powiedział „Rzeczpospolitej” Andrzej Lubiatowski, dyrektor Biura Unii Metropolii Polskich.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego chce komunalnej własności odpadów. Teraz śmieci są wywożone przez prywatne firmy i gminy nie mają kontroli ani nad tym, dokąd trafiają odpady, ani nad sposobem ich segregowania i odzysku.

Zmianom sprzeciwił się minister gospodarki. Teraz resort środowiska chce pójść gminom na rękę. Minister Andrzej Kraszewski chce zmienić przepisy tak, by gminy kontrolowały gospodarkę odpadami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.