PARTNER PORTALU
  • BGK

Poszukiwania nowego Messiego na Orlikach

  • PAP    5 maja 2010 - 17:08

Na stu gminnych boiskach Orlik rozpoczyna się w maju II edycja programu mającego zainteresować piłką nożną jak najwięcej dzieci w Polsce. Organizatorzy akcji "Akademia Orlika" nie ukrywają, że chcą znaleźć następców słynnego Leo Messiego.
Program, w którym biorą udział profesjonalni trenerzy piłkarscy, jest skierowany do dzieci w wieku 6-8 lat. Organizatorzy akcji - Polskie Stowarzyszenie Byłych Piłkarzy i Bank Zachodni WBK - zamierzają zachęcić jak najwięcej kilkulatków do regularnego uprawiania sportu. Przy okazji mogą stworzyć podwaliny pod system nowoczesnego systemu szkolenia piłkarskiego. Patronat objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Koszt (ok. 4 mln zł rocznie) pokrywa sponsor.

- Ten program jest częścią wielkiej akcji "Orlik 2012", polegającej na wybudowaniu boisk we wszystkich polskich gminach - przyznał podczas wtorkowej konferencji prasowej minister sportu Adam Giersz.

- Dotychczas wybudowaliśmy 1247 Orlików, a do końca roku ta liczba wzrośnie o kolejne 600 boisk. W sumie do 2012 roku będzie ich ok. 2,5 tys. Nie ukrywam, że to nasz duży sukces, również dzięki pomocy samorządów terytorialnych. Oczywiście infrastruktura to nie wszystko. Chcemy, żeby boiska "żyły", dlatego w ramach programu wspieramy różne akcje, np. Akademię Orlika - dodał minister.

We wtorkowej konferencji wziął udział m.in. były reprezentant Polski Dariusz Dziekanowski, obecnie prezes Polskiego Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy, który od początku zaangażował się w Akademię Orlika.

- To już druga edycja programu. Poprzednia miała miejsce w ubiegłym roku. Kiedy mówię, że chcemy znaleźć nowych piłkarzy klasy Leo Messiego, wiele osób uśmiecha się pod nosem. Widzę jednak, że mamy spore grono utalentowanych dzieci, być może w przyszłości piłkarzy wielkiej klasy - podkreślił Dziekanowski.

- Dzięki pomocy trenerów piłkarskich, którzy szkolą najzdolniejsze dzieci w ramach świetnie zorganizowanej Akademii Orlika, naprawdę mamy szansę znaleźć nowego Messiego. Głęboko w to wierzę. Liczę również, że w akcję włączy się Polski Związek Piłki Nożnej. Przecież tutaj chodzi o przyszłości naszego futbolu - dodał minister Giersz.

Program rozpoczyna się w maju i będzie składać się z trzech etapów. Pierwszy to selekcja w trakcie pikników rodzinnych, w której weźmie udział prawdopodobnie kilkanaście tysięcy maluchów. Na podstawie testów sprawnościowych trenerzy zakwalifikują bardziej uzdolnione ruchowo i fizycznie dzieci do drugiego etapu (tzw. Wakacje z Orlikiem - w sierpniu), po którym nastąpi ostatnia selekcja.

Ostatecznie trzy tysiące najzdolniejszych dzieci zostanie objętych 10-miesięcznym szkoleniem piłkarskim w trakcie roku szkolnego 2010/2011. Po jego zakończeniu adepci Akademii Orlika zostaną zaproszeni do kontynuowania treningów w lokalnych klubach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.