PARTNER PORTALU
  • BGK

Potrzebny skuteczny system informowania

  • BB    26 września 2011 - 22:13
Potrzebny skuteczny system informowania

W związku z protestami rolników w sprawie informacji o unijnych odszkodowaniach dla plantatorów ogórków, marszałek Adam Jarubas skierował pismo do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego.
Marszałek w swoim piśmie prosi o wyjaśnienie sytuacji i sprawdzenie sposobu przekazywania  informacji przez Agencję Rynku Rolnego. Zdaniem marszałka Jarubasa niezbędne jest wypracowanie skutecznego systemu przekazywania informacji za pośrednictwem urzędów gmin.

W piśmie adresowanym do ministra Marka Sawickiego marszałek zwraca uwagę ministerstwa na sprawę, która mocno poruszyła środowisko rolników w regionie świętokrzyskim. Chodzi o odszkodowania dla plantatorów warzyw, którzy ponieśli straty  w związku z wykrytym w Niemczech skażeniem ogórków bakterią E.coli. W województwie świętokrzyskim wnioski o pomoc finansową złożyło około 1200 producentów rolnych. Cześć rolników twierdzi jednak, że informacja o możliwości uzyskania rekompensaty za stracone plony do nich nie dotarła.

W liście czytamy: „Każda inicjatywa pomocowa budzi jednak wiele emocji i jest źródłem niezadowolenia szczególnie wśród tych, do których informacja nie dotarła lub trafiła zbyt późno. Dzisiaj to niezadowolenie skupia się głównie na sposobie informowania przez ARR potencjalnych poszkodowanych, a część z nich podnosi problem kompletnego braku stosownej informacji. Mam świadomość, że nasz region otrzymał znaczną pomoc w skali kraju, jednak pierwsze informacje o wypłatach dużych kwot dla części rolników z pominięciem zagłębia producentów ogórka w takich gminach jak np. Czarnocin czy Złota, budzi nie tylko kontrowersje ale i prawdziwe rozgoryczenie wśród rolników, co nie pozwala władzom samorządowym jak i mnie osobiście być obojętnym na te przypadki. Rolnicy na spotkaniach organizowanych w gminach podnoszą problem braku otwartości działania ARR i skuteczności w wyjaśnieniu mechanizmu informowania o pomocy finansowej. Dzisiaj wielu producentów nosi się zamiarem składania skarg i odwołań nie dotyczących samego faktu pomocy, ale sposobu jej realizacji.”

Marszałek Adama Jarubas zwrócił się do ministra rolnictwa o przeanalizowanie sprawy i wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. A także o stosowanie przez Agencję Rynku Rolnego jasnych i dostępnych dla wszystkich procedur i właściwą dystrybucję informacji. Zdaniem Marszałka konieczne jest wypracowanie systemu przekazywania informacji za pośrednictwem urzędów gmin.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.