PARTNER PORTALU
  • BGK

Pouczą o potrzebie zapinania pasów

  • radomnews.pl    30 maja 2011 - 17:14
Pouczą o potrzebie zapinania pasów

Policjanci z mazowieckiej "drogówki" w Dzień Dziecka udowodnią, jak ważne jest zapinanie pasów w pojeździe.
Z wykorzystaniem symulatora dachowania, w kilku miejscach miasta, policjanci będą przypominali radomianom o tej podstawowej zasadzie bezpieczeństwa.

Symulator dachowania to jedyne tego typu urządzenie, które pokazuje znaczenie prawidłowo zapiętych pasów bezpieczeństwa w pojeździe podczas symulacji dachowania. Próba ma charakter symulacji, w której pasażerowie sprawdzają działanie pasów bezpieczeństwa w trakcie pozorowanego dachowania pojazdu.

Czytaj też: NIK: polskie drogi są niebezpieczne

Symulator dachowania bazuje na nadwoziu typu kombi, zamocowanym na stelażu przyczepy. Karoseria obraca się w osi poziomej. Prędkość obrotu i chwilowe postoje w określonych pozycjach reguluje specjalnie przeszkolony operator z warszawskiego Instytutu Transportu Samochodowego, w którym powstało urządzenie. Symulator obraca się wolniej niż ma to miejsce w rzeczywistości, doskonale jednak obrazuje, jak może zakończyć się zbyt szybka jazda i utrata panowania nad pojazdem. W trakcie symulacji dachowania, wisząc głowa w dół można doświadczyć, jak zachowują się w kabinie niezabezpieczone, luźne przedmioty (np. puste butelki, telefon komórkowy). Łatwo także wyobrazić sobie, co dzieje się z osobami niezabezpieczonymi pasami bezpieczeństwa w trakcie dachowania! Jedna symulacja (pełny obrót), w której mogą uczestniczyć maksymalnie cztery dorosłe osoby, trwa 28 sekund. Symulacja przeznaczona jest dla osób pełnoletnich.

Wszyscy chętni będą mogli także usiąść w symulatorze zderzeń, który pokazuje znaczenie prawidłowo zapiętych pasów bezpieczeństwa w pojeździe podczas symulacji zderzenia.

Symulator zderzeń, to równia pochyła, na której zamontowana jest platforma z fotelem samochodowym, wraz z zamocowanym pasem bezpieczeństwa. Osoba poddająca się próbie odczuwa silne szarpniecie w momencie zadziałania pasów na skutek gwałtownego opóźnienia - fotel z siedzącym pasażerem w momencie „zderzenia" osiąga prędkość ok. 6-8 km/h. Pełna symulacja, począwszy od zajęcia miejsca na fotelu i zapięcia pasów, trwa ok. 20 sekund.

W trakcie zderzenia zapięte pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne chronią pasażerów w pojeździe. Do zapinania pasów bezpieczeństwa zobligowani są nie tylko pasażerowie przednich foteli, ale również pozostali pasażerowie. Jeśli dojdzie do zderzenia, nie zapięci pasażerowie z tyłu pojazdu mogą spowodować zmiażdżenie osób siedzących z przodu.

Dla wszystkich dzieci, które tego dnia odwiedzą mazowieckich policjantów przygotowano też wiele innych atrakcji. Początek Dnia Dziecka z funkcjonariuszami z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu o godz. 9 przy ul. Chrobrego - wejście do Aquaparku. Symulatory wystawione będą do godz.11. W godz.12-15 z obu symulatorów będzie można skorzystać przy ul. Żółkiewskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.