PARTNER PORTALU
  • BGK

Powązki Pomnikiem Historii?

  • PAP    28 października 2011 - 19:57

Zabytkowy zespół cmentarzy wyznaniowych na warszawskich Powązkach wkrótce ma szansę stać się Pomnikiem Historii. W piątek, 28 października, złożony w tej sprawie wniosek pozytywnie zaopiniował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków - Rafał Nadolny.
Z wnioskiem zwrócili się przedstawiciele wszystkich cmentarzy wyznaniowych na Powązkach: Cmentarza Powązkowskiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Reformowanego, Żydowskiego, Muzułmańskiego Kaukaskiego i Muzułmańskiego Tatarskiego. Przygotowanie wniosku merytorycznie wspierało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Jak powiedziała PAP stołeczna konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka, teraz wniosek trafi do Rady Ochrony Zabytków przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Następnie zostanie przedstawiony prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, który w drodze rozporządzenia może uznać zabytek za Pomnik Historii.

Zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach w Warszawie powstał w 1790 roku i jest jedną z najstarszych nekropolii w Polsce. Na przestrzeni dwóch stuleci na terenach historycznych Powązek powstały cmentarze wyznawców wielu religii. "Terytorialna koegzystencja różnych kultur i tradycji w obrębie jednej nekropolii jest zjawiskiem unikalnym nie tylko w skali krajowej. Wielokulturowy charakter zespołu kształtował się pod wpływem przełomowych zmian społecznych i geopolitycznych na przełomie XVIII i XIX wieku. Nekropolie były terenem walk niepodległościowych i miejscem wielu demonstracji patriotycznych" - informuje w komunikacie Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Na cmentarzach spoczywają najwybitniejsi przedstawiciele polskiej kultury, nauki i polityki. W 1925 roku, wzdłuż południowej ściany katakumb, założono Aleję Zasłużonych. Rząd grobów w Alei otworzyło miejsce spoczynku autora "Chłopów" Władysława Reymonta - laureata literackiej Nagrody Nobla. Pochowano tam też m.in. Marię Rodziewiczówną, Stefana Jaracza, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską. W nowszej części cmentarza spoczywają artyści: ludzie teatru i poeci, m.in. Józef Węgrzyn, Jadwiga Smosarska, Józef Elsner, Stanisław Moniuszko, Jan Kiepura, Bolesław Leśmian, Kalina Jędrusik, Tadeusz Nalepa, Danuta Rinn, Zygmunt Kęstowicz, Jan Tadeusz Stanisławski.

Status Pomnika Historii jest szczególną formą nobilitacji i oznacza uwzględnienie obiektu w elitarnym gronie najważniejszych zabytków o znaczeniu ogólnokrajowym. Zabytek taki posiada wartości historyczne, naukowe i artystyczne o znaczeniu ponadregionalnym dla polskiego dziedzictwa kulturalnego. "Status Pomnika Historii to przede wszystkim ogromny prestiż, bo w Polsce na tej liście znajdują się obecnie 44 obiekty" - powiedziała PAP Nekanda-Trepka.

Uznanie obiektu nieruchomego za Pomnik Historii jest jedną z form ochrony konserwatorskiej zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162 poz. 1568, ze zm.). Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.