PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiat wałbrzyski kusi turystów atrakcjami

  • PAP    6 lipca 2013 - 11:08
Powiat wałbrzyski kusi turystów atrakcjami

Powiat wałbrzyski latem kusi turystów różnymi atrakcjami: w gminie Walim to przede wszystkim wiele zabytków, wojenne sztolnie oraz możliwość niewymagających wycieczek górskich. Bazę noclegową tworzą najliczniejsze w powiecie gospodarstwa agroturystyczne.
Rzecznik prasowy powiatu wałbrzyskiego Mateusz Mykytyszyn szczególnie poleca wyprawę nad jezioro Bystrzyckie, bo zbudowana tam w latach 1911-1914 tama robi wrażenie podobne do tej z filmu o Jamesie Bondzie.

"Co prawda w tym jeziorze zaporowym nie można się kąpać, bo to teren wodonośny, ale uprawianie sportów wodnych jest dopuszczalne" -dodał Mykytyszyn.

Spacerując po Górach Sowich nie można ominąć malowniczego, średniowiecznego zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, który zbudowali świdniccy Piastowie. Jeśli na Wielką Sowę będziemy wchodzić z drugiej strony tego pasma to koniecznie warto poświęcić trochę czasu na zwiedzenie walimskich sztolni z czasów II wojny światowej.

"Zauważamy, że coraz więcej osób pasjonuje się tajemnicami z czasów wojny. Sztolnie cieszą się powodzeniem, podobnie jak siedziba sztabu generalnego dla Hitlera budowana w czasie wojny w Jaworniku" - powiedział Mykytyszyn.

Trasy zarówno rowerowe jak i szlaki piesze w całej gminie Walim są oznakowane i utwardzone, zatem do Parku Krajobrazowego Gór Sowich można się wybrać bez własnej mapy. W rezerwacie przyrody uwagę zwracają dwie wyjątkowe lipy: ta w Walimiu ma 230 lat, 22 metry i rozpiętość gałęzi powyżej 20 m. Drugi pomnik przyrody na Zamku Grodno w Zagórzu jest o 30 lat starszy i imponuje obwodem 660 centymetrów.

Trzecia, tym razem żelazna lipa, bo odlana z żeliwa w 1856 r. to pomnik upamiętniający, że król Fryderyk II przypiął tam konia, gdy po bitwie pod Burkatowem odpoczywał pod oberżą blisko sto lat wcześniej.

Burza zniszczyła prawdziwe prawie dwustoletnie drzewo, które nazywano lipą Fryderyka II lub lipą pokoju. Dlatego w hucie Anna odlany został pomnik w kształcie lipy, który obecnie można podziwiać we wsi Polesie.

"Warto zajrzeć do wielu zabytkowych kościołów, a najstarsze z nich wybudowano w XVI wieku. Dla miłośników motoryzacji atrakcją będzie przejazd malowniczymi trasami rajdu Karkonoskiego, gdzie na tzw. patelni, czyli niebezpiecznym fragmencie trasy, odsłonięto tablicę poświęconą pamięci zmarłych polskich rajdowców: Maranowi Bublewiczowi i Januszowi Kuligowi" - dodał Mykytyszyn.

Powiat wałbrzyski to obszar terytorialnie nawiązujący do średniowiecznego księstwa świdnicko-jaworskiego, dlatego nie brakuje tam zabytków sakralnych i historycznych z tego okresu.

Gdy ziemie te były administrowane przez Niemców to okolice Gór Sowich i takich popularnych miejscowości jak Rzeczka, Walim, Zagórze Śląskie terytorialnie należały do powiatu (Landkreis Waldenburg). Był to okres największego rozwoju przemysłowego dla tych terenów.

Podczas II wojny światowej intensywnie drążono i budowano tutaj sztolnie i bunkry, które miały stać się twierdzą dla sztabu Adolfa Hitlera. Prac nie zakończono, ale wciąż pojawiają się pogłoski o tym, że w sztolniach mają być ukryte dzieła sztuki tak licznie rabowane przez hitlerowców m.in. bursztynowa komnata. W sztolniach więźniowie produkowali również uzbrojenie.

W okresie PRL Walim słynął z produkcji przemysłu włókienniczego, lecz po upadłości zakładów pracy lokalne władze postawiły na rozwój turystyki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.