PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiew Norwegii w Poznaniu

  • PAP    9 lutego 2012 - 19:55

Wykłady, przedstawienia, pokazy filmowe i koncerty składają się na program II edycji Festiwalu Kultury Skandynawskiej Nordisk, który rozpocznie się 13 lutego w Poznaniu i potrwa do 10 marca.
Festiwal powstał w wyniku zapotrzebowania na kontakt z coraz popularniejszą kulturą krajów skandynawskich.

 "Poza sporadycznymi koncertami w Poznaniu brakowało inicjatyw skupionych wokół tej tematyki. Chcąc wypełnić tę lukę stworzyliśmy festiwal, który dzięki swej różnorodnej ofercie zadowoli odbiorców" - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej jeden z organizatorów festiwalu Szymon Góralczyk.

Przez miesiąc, do 10 marca, w różnych przestrzeniach Poznania zorganizowanych zostanie prawie 60 wydarzeń w tym wykłady o kulturze krajów skandynawskich, projekcje filmów, spotkania z podróżnikami, autorami książek i warsztaty dla dzieci. Będzie też maraton czytania poematu ludów bałtycko-fińskich Kalevala oraz kursy nauki języków skandynawskich.

"Nie będzie to kurs językowy, ale raczej degustacja języka, podczas której będziemy chcieli przekonać uczestników, że wbrew panującej opinii nie są to trudne języki" - powiedziała Sylwia Schab z Katedry skandynawistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wśród filmów prezentowanych w czasie festiwalu będą też nieme filmy z udziałem duńskiej gwiazdy kina niemego Asty Nielsen, która była jedną z najpopularniejszych aktorek początku XX wieku w Europie.

W Centrum Kultury Zamek prezentowana będzie, m.in. wystawa fotografii "Fińskość" mówiąca o ludziach, rzeczach, o Finlandii.

Gwiazdami muzycznymi festiwalu będą artyści z Islandii Halla Nordfjoerd z Rejkiawiku oraz 27 letni Snorri Helgason. Festiwal zakończy się 10 marca spotkaniem klubowym "Viking party".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.