PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstaje nowy szlak zabytków na Śląsku

  • PAP    31 maja 2014 - 15:00

Co najmniej 40 obiektów znajdzie się na turystycznym szlaku Śląskie Wieże Ciśnień, który powstaje m.in. z inicjatywy pasjonatów ze Świętochłowic (Śląskie). Pierwsze wycieczki będą organizowane już w drugiej połowie czerwca.
Dotąd zinwentaryzowano m.in. obiekty w Katowicach, Gliwicach, Zabrzu, Bytomiu, Świętochłowicach, Rudzie Śląskiej. "Bardzo często są to stuletnie, zabytkowe obiekty - wieża w Zabrzu ma ponad sto lat. Wszystkie warte są pokazania, a część z nich na pewno odnowienia" - powiedział w sobotę przewodniczący Stowarzyszenia Dwie Wieże ze Świętochłowic Dawid Politaj.

Politaj dodał, że wśród zinwentaryzowanych obiektów są zarówno wieże stojące przy torach, które dawniej zasilały parowozy oraz wieże znajdujące się w centrach miast, których celem było zapewnienia ciśnienia w kranach z wodą.

Przygotowywana jest dokumentacja fotograficzna oraz infografika (obiekty nanoszone są na mapy), aby ułatwić organizowanie grupowych bądź indywidualnych wycieczek, w tym m.in. pieszych i rowerowych.

Szlak Śląskie Wieże Ciśnień ma promować - jak powiedział Politaj - zapomniane i niszczejące obiekty, które znaleźć można niemal w każdym mieście na terenie aglomeracji górnośląskiej. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych wież wodnych znajduje się na terenie dawnej huty cynku Uthemann w Szopienicach - dzielnicy Katowic. Zbudowana została w 1912 roku. Zaprojektowali ją wybitni architekci Georg i Emil Zillmannowie. Wzniesiono ją na planie ośmioboku.

Śląski Szlak Wież Ciśnień będzie prezentował obiekty, które nie znalazły się na liczącym 36 obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego (w jego skład wchodzą istniejące muzea i skanseny, zamieszkałe kolonie robotnicze, działające zakłady pracy).

Stowarzyszenie Dwie Wieże z Świętochłowic powstało na początku 2013 roku. Jego celem było uratowanie dwóch szybów na terenie dawnej kopalni "Polska", którą zamknięto w 1995 roku. Szyby początkowo planowano wyburzyć, obecnie te zabytki poprzemysłowe są atrakcją miasta.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.