PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstał klaster Jakości Życia "Kraina Podkarpackie"

  • PAP    17 maja 2012 - 20:59
Powstał klaster Jakości Życia "Kraina Podkarpackie"

- Międzynarodowa promocja walorów turystycznych województwa podkarpackiego - to jeden z głównych celów klastra Jakości Życia "Kraina Podkarpacie", który powstał w regionie.
Jak poinformował koordynator tej inicjatywy Rafał Darecki, klaster ma stworzyć firmom warunki do rozwoju oraz ułatwić im pozyskiwanie inwestorów i dotacji unijnych.

- Poprzez pojęcie "jakości życia" rozumiemy takie obszary, jak turystyka, sport, agroturystyka, hotelarstwo, odnowa biologiczna i kultura. Czyli to wszystko, co decyduję o atrakcyjności regionu i o tym, że warto do niego przyjechać. Chcemy, żeby klaster zrzeszał firmy i przedsiębiorców z tych obszarów - dodał.

Darecki podkreślił, że Podkarpacie znane jest m.in. z dobrze rozwijającego się przemysłu lotniczego - w regionie działa klaster Dolina Lotnicza, skupiający firmy z tej branży.

- Chcemy zwrócić uwagę również na inne walory województwa, takie jak czysta natura, dobry system szkolnictwa czy konkurencyjne koszty pracy - zaznaczył.

Zdaniem Dareckiego, zadaniem klastra będzie integracja firm z sektora jakości życia oraz przygotowanie długoletniej strategii rozwoju tego obszaru na Podkarpaciu (zabierz głos/oceń marszałka).

- Planujemy promocję regionu na międzynarodowych targach turystycznych czy różnych branżowych konferencjach. Nasza oferta będzie skierowana przede wszystkich do turystów zagranicznych, m.in. z Niemiec i Skandynawii - powiedział Darecki.

Klaster to geograficzne skupisko firm danej branży. Przedsiębiorstwa te konkurują, ale równocześnie, w pewnych obszarach, współpracują, dzięki czemu osiągają korzyści. Jednym z najsłynniejszych przykładów klastrów jest Dolina Krzemowa w USA.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.