PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstał pierwszy w kraju zespół ds. diagnozy i analizy zagrożeń

  • PAP/AH    10 maja 2018 - 16:26
Powstał pierwszy w kraju zespół ds. diagnozy i analizy zagrożeń
W skład zespołu powołano przedstawicieli służb z województwa podkarpackiego (Podkarpacki Urząd Wojewódzki)

Pierwszy w kraju wojewódzki zespół ds. diagnozy i analizy zagrożeń powstał na Podkarpaciu. Jednostka powołana przez wojewodę ma być przede wszystkim forum wymiany informacji i podejmowania działań profilaktycznych.
  • Zespół został powołany jako organ doradczy działający w ramach "Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka".
  • Rządowy program, koordynowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, ma poruszyć, pobudzić, uaktywnić i zintegrować różne podmioty i instytucje oraz społeczności lokalne w zakresie rozpoznawania zagrożeń, przeciwdziałania im.
  • Ma także rozpowszechniać zasady bezpiecznych postaw i zachowań.

Jak podkreśliła w czwartek (10.05.) na konferencji prasowej wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, dynamika zagrożeń współczesnego świata sprawia, że sprawy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa stały się kluczowe zarówno w ujęciu globalnym, jak i lokalnym.

- Wojewódzki zespół ds. diagnozy i analizy zagrożeń ma na celu zdiagnozowanie potencjalnych zagrożeń dla naszego społeczeństwa i przeciwdziałanie ewentualnie ich rozwojowi czy doprowadzeniu do sytuacji kryzysowej - mówiła Leniart.

Jak dodała, jest to działanie nowatorskie, pilotażowe. W kraju jest to pierwszy taki zespół. Będzie pewnego rodzaju forum wymiany informacji między służbami i instytucjami, które będą weryfikowały, czy wystąpienie jakiejś sytuacji jest jednostkowe, czy też może doprowadzić do szerszego potencjalnego zagrożenia społeczeństwa, i podejmowały przeciwdziałania.

W skład zespołu powołano przedstawicieli służb z województwa podkarpackiego: mundurowych, odpowiedzialnych za zdrowie publiczne, skarbowych, a także administracji zespolonej, Straży Granicznej.

Leniart zaznaczyła, że zespół będzie się skupiał przede wszystkim na zagrożeniach, które nie są standardowo przedmiotem zainteresowania zespołu zarządzania kryzysowego, jak np. pożar lub powódź.

- My mówimy o tym, aby podejmować, inspirować pewne działania profilaktyczne, ale dotyczące zarówno działalności organów, jak też wiedzy społecznej co do zagrożeń, które mogą nastąpić - wyjaśniła wojewoda. Jako przykłady podała zagrożenie terrorystyczne, związane z wojną informacyjną, z pojawieniem się nowych substancji chemicznych, takich jak dopalacze.

- Dzisiaj nie ma jeszcze kryzysu. Jednostkowe przypadki, które wskazują na to, że nowa substancja się pojawiła, są w wiedzy właściwych organów, które tym się zajmują, ale nie są one w wiedzy powszechnej służb i inspekcji, które za stan zdrowia publicznego odpowiadają. A więc stworzenie takiego forum wymiany informacji pozwala na podstawie jednostkowego zdarzenia założyć potencjalne zagrożenie i w konsekwencji mu przeciwdziałać - wyjaśniła Leniart.

Zespół będzie szukał w jednostkowym przypadku, który nie jest jeszcze zagrożeniem masowym, potencjalnego zagrożenia i ustalał, w jakim sposób można przestrzec społeczeństwo i jakie podjąć działania profilaktyczne.

- Możemy w sposób zorganizowany zapowiedzieć, co może być potencjalnym źródłem zagrożenia, określając grupę zagrożonych i do niej, w pierwszej kolejności, dotrzeć z informacją o zagrożeniu - wyjaśniła Leniart.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.