Powstał portal internetowy prezentujący lokalną historię

Pomorska Teka Edukacyjna – taką nazwę nosi uruchomiony portal internetowy prezentujący historię Pomorza w latach 1939-90.
Powstał portal internetowy prezentujący lokalną historię
Stoczniowcy ze Stoczni gdańskiej im. Lenina, nie doczekawszy się przybycia do zakładu przedstawicieli władz partyjnych pomaszerowali pod siedzibę Komitetu Wojewódzkiego PZPR z żądaniami cofnięcia zapowiedzianych podwyżek cen i regulacji norm pracy, 14 grudnia 1970. Fot. Autor nieznany/Zbiory ECS

Pomorską Tekę Edukacyjną stworzyły Muzeum Stutthof oraz Fundacja Centrum Solidarności (FCS). Pierwsza z tych instytucji przygotowała zestaw materiałów dotyczących drugiej wojny światowej, druga – tych związanych z latami 1970-1990. Obie instytucje mają też wspólnie przygotować materiały dotyczące wczesnego PRL-u.

– Portal powstał głównie z myślą o nauczycielach, którzy – z jego pomocą, w ciekawy sposób mogą opowiedzieć o historii, ale skorzystają z niego także np. uczniowie przygotowujący się do zajęć czy odrabiający prace domowe. Oczywiście portal będzie też – mamy nadzieję, przydatny pasjonatom historii chcącym zgłębiać dzieje Pomorza i Polski – mówi Dorota Kopczyńska z FCS.

W każdym z zestawów materiałów (te przygotowane przez FCS zostały podzielone na kilka części obejmujących krótsze okresy) czytelnicy znajdą krótki rys historyczny i kalendarium najważniejszych wydarzeń, biografie osób istotnych dla danego czasu oraz zestaw fotografii i filmów opowiadających o najważniejszych wydarzeniach czy cechach tego czasu.

Zadbano też o słownik pojęć, które mogą być niezrozumiałe oraz o zestawy linków do przygotowanych przez inne instytucje stron internetowych o tematyce historycznej.

W części Teki stworzonej przez FCS zamieszczono też krótkie informacje o literaturze istotnej dla danego okresu, a także klipy prezentujące piosenki powstałe w danym czasie lub z nim związane.

W zestawie materiałów dotyczących lat 1939-45 znalazły się m.in. scenariusze kilkunastu przykładowych lekcji dla uczniów szkół różnego szczebla. Wśród propozycji jest wiele lekcji związanych z hitlerowskim obozem koncentracyjnym Stutthof, w tym zajęcia poświęcone historii obozu, konkretnym więźniom, którzy do niego trafili oraz sposobom walki więźniów z terrorem.

Propozycje lekcji obejmują też opowieść o losach Polaków w Wolnym Mieście Gdańsk, sytuacji zwykłych ludzi w czasie wojny, losach Kaszubów w pierwszej połowie XX wieku czy zbiorowym mordzie w Piaśnicy, którego dopuścili się Niemcy na początku wojny.

– Scenariusze można wykorzystać w formie oryginalnej, albo dowolnie je modyfikować. Jesteśmy też otwarci na współpracę z nauczycieli: liczymy na ich uwagi, podpowiedzi, ale też na to, że podzielą się z nami np. przygotowanymi przez siebie scenariuszami – mówi dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski.

Docelowo scenariusze lekcji mają znaleźć się przy każdym z okresów historycznych opisywanych w Tece. FCS właśnie ogłosiła konkurs na scenariusze dotyczące lat 1970-1990.

– Konkurs adresowany jest do nauczycieli w całej Polsce: czekamy na scenariusze lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Scenariusze powinny być oparte na materiałach, które zamieściliśmy w portalu – mówi Kopczyńska.

Materiały składające się na Pomorską Tekę Edukacyjną znaleźć można pod adresem tekapomorska.pl. Portal ma być sukcesywnie rozbudowywany.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE