PARTNER PORTALU
 • BGK

Powstał wirtualny szlak śladami pisarzy obcojęzycznych

 • PAP    6 lutego 2014 - 11:37

Powstał nowy wirtualny szlak literacki po Małopolsce, tym razem poświęcony pisarzom obcojęzycznym, którzy odwiedzili ten region, lub pisali o nim. To kolejna trasa, jaką uruchomił portal readingmalopolska.
Opisy do szlaku stworzyła Ewa Zamorska-Przyłuska, historyk sztuki i autorka "Przewodnika literackiego po Krakowie i województwie małopolskim" (2010).

"Ten szlak jest próbą wyłuskania najciekawszych informacji o literackim Krakowie. To kalejdoskop najbardziej znanych zagranicznych pisarzy, którzy byli w naszym mieście lub o nim pisali" - powiedziała PAP autorka.

Na portalu można poczytać o związkach z Małopolską takich literatów jak m.in. Honoriusz Balzac, Joseph Conrad, Ferenc Molnar, Jarosław Haszek, Gabriel Garcia Marquez, Eduardo Mendoza, Jonathan Carroll.

Internauci dowiedzą się np. że Conrad mieszkał z rodziną w Hotelu Grand przy ul. Sławkowskiej, bywał w Bibliotece Jagiellońskiej, odwiedził znanego hodowcę roślin i dyplomatę Konstantego Buszczyńskiego w Górce Narodowej koło Krakowa, wybrał się też w podróż koleją do Zakopanego. Z kolei młody Haszek wędrując przez monarchię Habsburgów został zatrzymany, za włóczęgostwo, w areszcie miejskim Pod Telegrafem przy ul. Kanoniczej.

Jak powiedziała autorka, mapa literacka naszego kraju jest różnorodna, każdy region ma swoją specyfikę. "Małopolska wyróżnia się z dwóch powodów. Po pierwsze ze względów historyczno-kulturowych - przez wieki była, w tym zwłaszcza Kraków, atrakcyjna dla artystów ze względu na rangę rozgrywających się tu wydarzeń. Po drugie, w przypadku Krakowa można mówić o tzw. duchu miejsca, genius loci, współtworzonym przez jego architekturę. Pisarzy przyciągała i wciąż przyciąga wyjątkowa aura miasta" - wyjaśniła Zamorska-Przyłuska.

Jej zdaniem Kraków mógłby pełnić rolę literackiego miasta jeszcze aktywniej, gdyby któryś z pisarzy światowej sławy umieścił tutaj akcję swojej powieści. "Umberto Eco wybrał na scenerię jednej z książek - +Cmentarz w Pradze+ - stolicę Czech. Byłoby fantastycznie, gdyby ktoś tego formatu i o porównywalnej renomie ulokował swoich bohaterów w stolicy Małopolski. Na to czekamy, o tym marzymy" - powiedziała Zamorska-Przyłuska.

Uruchomiony w tym tygodniu szlak śladami pisarzy obcojęzycznych pn. Goście w Małopolsce jest jedną z literackich tras readingmalopolska.pl. Karolina Grysiak z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które tworzy portal, zapowiedziała, że w każdy kolejny poniedziałek portal będzie uruchamiał nowy szlak. "W przyszłym tygodniu swoją premierę będzie miał Szlak Jerzego Pilcha, następnie Szlak Bohaterów Literackich i kolejno: Szlak Tischnera i Małopolski Szlak Awangardy" - powiedziała.

Readingmalopolska.pl to multimedialny i interaktywny literacki portal uruchomiony w październiku 2012 r. Oferuje on m.in. prezentacje małopolskich miejscowości, z którymi związani byli literaci. Witryna internetowa ma również zakładki tematyczne poświęcone np. literaturze kryminalnej, żydowskiej czy reportażowi.

Portal powstał w ramach programu pn. Reading Małopolska. Literacka Małopolska. Celem projektu, dofinansowanego przez Unię Europejską, jest organizacja wydarzeń promujących literacki potencjał Małopolski i Krakowa.

W październiku ubiegłego roku, po ponad trzech latach starań, Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Dołączył do grona sześciu innych uhonorowanych w ten sposób miast: Edynburga (Wielka Brytania), Melbourne (Australia), Iowa City (miasto na wschodzie stanu Iowa w USA), Dublina (Irlandia), Reykjaviku (Islandia) i Norwich (Wielka Brytania).
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.