PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstała nowa ścieżka poznawcza

  • www.suwalki24.pl    9 stycznia 2012 - 10:35
Powstała nowa ścieżka poznawcza

W Bolciach, na terenie gminy Wiżajny, w pobliżu trójstyku granic zakończone zostały prace zlecone przez samorząd powiatu suwalskiego wykonania ścieżki poznawczej.




Powstał nowy, choć bardzo krótki, bo zaledwie 500-metrowy, szlak turystyczny w tym przygranicznym regionie. Ścieżka nosi nazwę „Trójstyk granic – biegun zimna”. Jest oznakowana kolorem niebieskim, tabliczkami dojściowymi i wyposażona w 3 tablice turystyczno-edukacyjne. Tablice poświęcone są przede wszystkim tematyce przyrodniczej i historycznej tych okolic.

Prezentują walory polskich i litewskich parków krajobrazowych znajdujących się w pobliży trójstyku (Suwalskiego Parku Krajobrazowego, Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej oraz Wisztynieckiego Parku Regionalnego), bogactwo okolicznych wód (jezior i rzek), historię tego miejsca. Jedna z plansz przedstawia także system skomplikowanego, ale prawidłowego i zgodnego z przepisami, ruchu przygranicznego w otoczeniu obelisku Wisztyniec, który jest znakiem granicznym, ustawionym w punkcie, gdzie stykają się granice 3 państw: Polski, Litwy i Rosji.

Zachowanie ostrożności przy trójstyku jest bardzo ważne. Chwila nieuwagi i możemy nieświadomie przekroczyć granicę strefy Schengen z Rosją, co może grozić mandatem ze strony Straży Granicznej, dlatego też przed dotarciem do samego obelisku warto wcześniej zapoznać się z treścią tablicy ustawionej w pobliżu. Opisy znajdujące się na wszystkich tablicach znajdujących się na trasie ścieżki są tłumaczone w językach pozostałych sąsiadujących dwóch państw oraz w języku angielskim.

Przebieg nowego szlaku proponuje dojście do tego punktu dotychczas mało użytkowaną trasą. Nowe dojście prowadzi od drogi wojewódzkiej nr 651 poprzez drogę gminną (gminy Wiżajny) oraz polsko-litewski pas graniczny leżący po stronie województwa podlaskiego, czyli od wschodniej strony rzeczki Czernicy. Ten przebieg jest pierwszym etapem do przygotowywanego, jeszcze większego, udostępnienia turystycznego tych okolic.

Trwają bowiem prace nad opracowaniem dokumentacji technicznej parkingu wraz z elementami małej infrastruktury, jak m.in. toalety, deszczochron oraz ciągiem pieszo-rowerowym wzdłuż nowego szlaku. Oczywiście dotychczasowe, krótsze dojście do trójstyku po prywatnych gruntach (od zachodniej strony rzeczki Czernicy) nadal jest możliwe.

Organizacja ścieżki była jednym z działań projektu, który Powiat Suwalski realizuje dzięki wsparciu ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu państwa w ramach Programu „Fundusz Wsparcia Inicjatyw Lokalnych, Międzynarodowych i Transgranicznych w Euroregionie Niemen”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.