PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstała rycerska reprezentacja Warmii i Mazur

  • PAP    18 maja 2013 - 09:14
Powstała rycerska reprezentacja Warmii i Mazur

Warmia i Mazury mają od piątku oficjalną reprezentację województwa w walkach rycerskich.
Regionalny samorząd chce w ten sposób promować historyczne i turystyczne atrakcje związane z Polami Grunwaldzkimi.

Porozumienie w tej sprawie podpisali w piątek w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej i prezes Polskiego Stowarzyszenia Walk Rycerskich Hubert Filipiak.

Zgodnie z umową, grupa odtwórców średniowiecznej historii będzie występować w turniejach rycerskich w strojach z herbem Warmii i Mazur, a także pod flagą tego regionu. Będzie to jedyna tego typu oficjalna reprezentacja wojewódzka w Polsce.

Według marszałka województwa Jacka Protasa jest to ciekawy pomysł na promowanie regionu, kojarzonego przez turystów z Grunwaldem, miejscem największych w Europie bitewnych inscenizacji.

Dyrektor grunwaldzkiego muzeum powiedział, że w woj. warmińsko-mazurskim w odtwarzanie historii oręża angażuje się blisko dwustu rekonstruktorów.

Dotychczas byli oni rozproszeni w wielu bractwach rycerskich, teraz mogą występować pod jedną chorągwią.

„W pierwszym składzie naszej reprezentacji znaleźli się głównie członkowie bractw z Nidzicy i Olsztyna. Będziemy obserwować ich wyniki w turniejach i uzupełniać tę grupę o kolejne osoby. Najlepsi mają szansę zakwalifikować się do kadry Polski w rycerstwie sportowym" - powiedział Drej.

Warmińsko-mazurska reprezentacja zadebiutuje w sobotę w turnieju rycerskim w Prabutach. W przyszłym roku ma uczestniczyć w krajowych eliminacjach do Bitwy Narodów, imprezy mającej charakter rycerskich mistrzostw świata. Powstanie też Grunwaldzka Akademia Miecza, szkoląca młodych i początkujących zawodników.

Zdaniem Huberta Filipiaka, który jest kapitanem polskiej kadry w rycerstwie sportowym, ta nietypowa dyscyplina staje się coraz popularniejsza. W odróżnieniu od inscenizacji bitew i reżyserowanych pokazów polega na prawdziwej walce. O zwycięstwie zawodnika decydują ciosy, które miną tarczę i sięgną ciała przeciwnika.

„Należymy do światowej czołówki w tej dyscyplinie. W ostatniej Bitwie Narodów we Francji zajęliśmy trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej" - powiedział Filipiak. W rycerskich mistrzostwach świata, rozegranych we francuskim Aigues-Mortes, wzięło udział ponad 500 zawodników z 22 państw.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.