PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstała sieć najciekawszych wsi w Polsce

  • bad    15 maja 2014 - 14:51
Powstała sieć najciekawszych wsi w Polsce

W Morawicy (woj. świętokrzyskie) w trakcie posiedzenia plenarnego Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi (PSORW) skupiającej gminy o szczególnych osiągnięciach w dziedzinie odnowy i rozwoju wsi z terenu całego kraju nastąpiło podpisanie porozumienia na rzecz utworzenia Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce.
Celem utworzenia sieci jest zachowanie niezwykle cennych, a przy tym niezwykle rzadkich pozostałości wiejskiego dziedzictwa kulturowego, szczególnie architektonicznego, a także wykorzystanie walorów innych miejscowości, posiadających ciekawą ofertę pobytową do wykreowania, innowacyjnego w skali Polski wysokojakościowego produktu turystycznego (wzorowanego na ofertach sieci najpiękniejszych wsi z Francji, Kanady czy Japonii).

Wstępem do utworzenia w Polsce Sieci Najciekawszych Wsi będzie projekt wdrożeniowy sfinansowany ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, który zostanie zrealizowany do końca marca 2015 r. na zlecenie Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa.

Sygnatariuszami porozumienia o utworzeniu Sieci Najciekawszych Wsi zostały następujące gminy:

1. Bieliny (woj. świętokrzyskie)
2. Cekcyn (woj. kujawsko-pomorskie)
3. Dydnia (woj. podkarpackie)
4. Dzierżoniów (woj. dolnośląskie)
5. Gogolin (woj. opolskie)
6. Hrubieszów (woj. lubelskie)
7. Jemielnica (woj. opolskie)
8. Lubaczów (woj. podkarpackie)
9. Miejsce Piastowe (woj. podkarpackie)
10. Międzylesie (woj. dolnośląskie)
11. Raciechowice (woj. małopolskie)
12. Werbkowice (woj. lubelskie)
13. Wieprz (woj. małopolskie)
14. Zawichost (woj. świętokrzyskie)

Tekst porozumienia znajduje się na stronie internetowej psorw.odnowawsi.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • JoannaW, 2014-05-16 09:41:51

    A gdzie gmina Jonkowo? I województwo warmińsko-mazurskie? Nie ma chyba w Polsce ciekawszej oferty wiejskiej niż tam. Kilka wsi, kilkunastu mieszkańców, rózne oferty dla turystów i wszyscy działaja razem. A gdzie "Miejsca z duszą", czyli wsie tematyczne powiatu elbląskiego? Też nie ma. A gd...zie Jeziorany i okolice? Chyba Warmia i Mazury tez przespały...  rozwiń