PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstańcza niespodzianka

  • Przegląd prasy/Życie Warszawy    18 czerwca 2010 - 07:21
Powstańcza niespodzianka

Hitem 66. rocznicy powstania warszawskiego będzie zapowiadana od dawna komputerowa animacja lotu liberatorem nad zrujnowaną stolicą.
Przygotowany na zlecenie Muzeum Powstania Warszawskiego przez studio Platige Image film „Przelot” jest już gotowy. Trwa zaledwie pięć minut, ale robi ogromne wrażenie – uważa Życie Warszawy”.

Ruiny miasta zostały odtworzone komputerowo – ulica po ulicy, dom po domu – z tysięcy archiwalnych zdjęć i map lotniczych z kwietnia 1945 r. Liberator nadlatuje nad miasto od strony Mokotowa w kierunku Śródmieścia, nad Wisłą, potem dookoła Starego Miasta. Samolot mija zburzone podtopione mosty, ruiny kościołów, kamienic, Pałacu Saskiego, plac Krasińskich i gigantyczne puste pole w miejscu, gdzie było żydowskie getto. Tego fragmentu miasta praktycznie nie ma, został zrównany z ziemią.

Film trzeba obejrzeć kilkakrotnie, by dokładnie rozpoznać poszczególne miejsca miasta zniekształcone wojną. Przelot odbywa się bowiem z naturalną prędkością samolotu.

Premierowy pokaz odbędzie się prawdopodobnie na wielkim ekranie w Złotych Tarasach. W muzeum „Przelot” będzie można oglądać w dwóch miejscach: indywidualnie – we wnętrzu repliki liberatora – i w specjalnej salce projekcyjnej – podaje „Życie Warszawy”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.