PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie audioprzewodnik po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej

  • PAP    1 marca 2013 - 18:29
Powstanie audioprzewodnik po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej

Od połowy kwietnia do końca lipca kilkanaście osób będzie zbierać wywiady do projektu "Stocznia Jest Kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej". Z rozmów tych powstanie audioprzewodnik po terenach dawnej stoczni.
Nabór do udziału w tym przedsięwzięciu, adresowany dla osób od 18 do 30. roku życia, potrwa do 26 marca. Spośród zgłoszeń wybranych zostanie 16 uczestników.

"Ich rozmówcami będzie kilkadziesiąt kobiet związanych ze Stocznią Gdańską zawodowo, prywatnie lub z powodu działalności społeczno-politycznej. Planujemy także rozmowy z mężczyznami, którzy będą wspominać o kobietach w zakładzie" - powiedziała piątek koordynatorka projektu Anna Miler ze Stowarzyszenie Arteria w Gdyni.

Wśród rozmówczyń uczestników projektu "Stocznia Jest Kobietą" ma być m.in. sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych Henryka Krzywonos-Strycharska.

"Chcemy także dotrzeć do osób, które znały nieżyjące już dwie inne bohaterki Sierpnia'80: Annę Walentynowicz i Alinę Pienkowską. Jest możliwe, że skorzystamy z archiwalnych nagrań z ich wypowiedziami. Mamy też m.in. kontakt do lekarki, która pracowała przy stoczni" - dodała przedstawicielka Stowarzyszenia Arteria.

Miler podkreśliła, że uczestnicy projektu będą też rozmawiać z kobietami do dziś pracującymi w Stoczni Gdańsk jako np. suwnicowe oraz artystkami z instytucji działających na terenach postoczniowych.

Ze wszystkich rozmów zmontowany zostanie materiał dźwiękowy, uzupełniony głosem narratora, na godzinny audioprzewodnik po stoczni na trzech trasach.

"Naszym zamiarem jest także, aby nagranie na audioprzewodniku było na tyle uniwersalne, aby można go było posłuchać także w domu. Budynki i obiekty stoczniowe mają być pretekstem do opowieści o historii stoczni" - nadmieniła Miler.

Audioprzewodnik po terenach stoczniowych ma być gotowy w listopadzie 2013 r.

Edukacyjny projekt "Stocznia Jest Kobietą" Stowarzyszenia Arteria organizuje wraz z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.