PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie makieta dla niewidomych z zabytkami Płocka

  • PAP    24 lutego 2014 - 15:11
Powstanie makieta dla niewidomych z zabytkami Płocka

Z myślą o osobach niewidomych w Płocku (Mazowieckie) powstanie trójwymiarowa makieta przedstawiająca najważniejsze zabytki miasta. Wkrótce ruszy zbiórka zużytych metalowych przedmiotów, np. kłódek czy kluczy, które po przetopieniu posłużą do wykonania makiety.
Jak poinformowała w poniedziałek PAP Małgorzata Palusińska z płockiego Urzędu Miasta, makieta z odwzorowanymi zabytkami, jak katedra i zamek, będzie opisana w systemie Braille'a.

Makieta stanie w najstarszej części miasta, a jej dokładna lokalizacja zostanie uzgodniona z mieszkańcami Płocka. Projekt będzie także konsultowany ze środowiskiem osób niewidomych.

Zbiórka złomu, z którego odlana zostanie makieta z płockimi zabytkami, rozpocznie się 3 marca. "Nie ma na razie ustalonego terminu wykonania makiety. Mamy nadzieję, że w miarę szybko uda się zebrać odpowiednią ilość metalowych przedmiotów, z których po przetopieniu makieta powstanie" - powiedziała PAP Palusińska.

Zbiórkę organizują wspólnie Urząd Miasta Płocka, Płocki Wolontariat oraz spółki - SITA Płocka Gospodarka Komunalna i Zakład Usług Miejskich Muniserwis. Pojemniki na drobny metalowy złom, jak stare kłódki czy klucze, znajdą się m.in. w płockich przedszkolach i szkołach.

"Chcemy by dzięki makiecie stojąca na Wzgórzu Tumskim osoba niewidoma mogła nie tylko poczuć wiejący od strony Wisły wiatr, czy zapach wody, ale także po raz pierwszy, dzięki dotykowi, zobaczyć to, co zapiera dech w piersiach wszystkim widzącym" - podkreśliła Palusińska. Dodała, że makieta zostanie opisana pismem Braille'a, co osobom niewidomym umożliwi poznanie historii płockich zabytków.

Wzgórze Tumskie to wysoka na prawie 50 metrów skarpa, z której rozciąga się widok na rozległą w tym miejscu dolinę Wisły. To jednocześnie najstarsza i najczęściej odwiedzana przez turystów część Płocka.

Wznosi się tam m.in. wybudowana w XII wieku katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie spoczywają władcy Polski: Władysław I Herman (ok. 1043-1102) i jego syn Bolesław III Krzywousty (1086-1138). W sąsiedztwie katedry znajdują się mury i wieża średniowiecznego zamku oraz dawne opactwo benedyktyńskie - obecnie siedziba Muzeum Diecezjalnego, a w pobliżu najstarsza polska szkoła i jedna z najstarszych w Europie, istniejąca nieprzerwanie od 1180 r. - obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.