PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie muzeum artysty ludowego Piotra Kwita

  • PAP    2 sierpnia 2011 - 15:28

Muzeum małopolskiego artysty ludowego Piotra Kwita (1929– 2002), którego talent porównywany jest do Nikifora Krynickiego, powstanie w jego rodzinnej miejscowości Zalesie w gminie Kamienica.
Zawiązał się już komitet honorowy utworzenia placówki. Jak poinformował dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kamienicy Mieczysław Marek, główną inicjatorką powołania placówki jest Małgorzata Sidor, prezes Stowarzyszenia Artystów Fabs w Warszawie.

W komitecie znaleźli się też przedstawiciele galerii i muzeów oraz władz centralnych i samorządowych.

Zgodnie z planami muzeum miałoby powstać w dawnym budynku szkoły lub przeniesionym w jego pobliże domu, w którym mieszkał ludowy artysta. Chęć wypożyczenia do niego eksponatów zadeklarowali już prywatni kolekcjonerzy posiadający prace Piotra Kwita.

Placówka mogłaby powstać w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat. Władze gminy chcą pozyskać na jej stworzenie środki unijne.

„Ten artysta-samouk, wśród innych twórców ludowych z Gorców i Beskidu Wyspowego, od razu zwracał uwagę” – mówił Marek. Dodał, że wśród miejscowych miał opinię dziwaka mieszkającego w alkierzu za szafą.

Piotr Kwit rzeźbił świątki, postacie historyczne oraz wymyślone przez siebie ptaszki. Malował też pejzaże i obrazy o tematyce sakralnej. Jego prace cechuje kaligraficzna dbałość o szczegóły oraz wyjątkowa kolorystyka. Jest autorem szopki, która można oglądać w zalesiańskim kościele w okresie Bożego Narodzenia oraz kilkudziesięciu projektów na podstawie których haftowano kościelne stroje liturgiczne.

Został laureatem m.in. I nagrody w Konkursie Plastyków Amatorów i Twórców Ludowych w 1978 r., I nagrody w Biennale Współczesnej Twórczości Ludowej Województwa Nowosądeckiego w 1981 r. oraz II nagrody w Konkursie Współczesnej Rzeźby Ludowej Karpat Polskich w 1985 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.