PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie ogród bezpieczeństwa dzieci i młodzieży

  • PAP    13 października 2011 - 15:05

Mini pogotowie ratunkowe, budka telefoniczna, miasteczko ruchu drogowego, mała remiza strażacka znalazły się projekcie pt. Ogród Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży "Florek", który powstanie w Katowicach z inicjatywy Śląskiej Fundacji Obywatelskiej Lex Civis.
Makieta przedstawiająca wygląd ogrodu została zaprezentowana w czwartek w Katowicach.

"To będzie miasteczko z dziesięcioma stanowiskami edukacyjnymi, między innymi takimi jak strażnica straży pożarnej, mini pogotowie ratunkowe, budka telefoniczna, miasteczko ruchu drogowego, ściana wspinaczkowa" - wyjaśniła PAP Agnieszka Witosz z Śląskiej Fundacji Obywatelskiej Lex Civis.

Stanowiska będą przedstawiać różne zagrożenia z jakimi dzieci i młodzież spotykają się na co dzień.

Dodatkowo na terenie ogrodu zostaną wytyczone szlaki pt. "Pierwsza pomoc", "Naprzeciw żywiołom", "Na podwórko".

"W jednym miejscu-domku pokażemy jak wygląda pokój dziecięcy po pożarze, do którego doszło w wyniku zaprószenia ognia, w innym dzieci będą się uczyć wybierania telefonów alarmowych, a na szlaku dotyczącym podwórka dowiedzą się na przykład jak należy się zachować na w obecności obcej osoby" - powiedziała Witosz.

Dzieci będą także informowane o najczęstszych przyczynach urazów (np. oparzenia w kuchni) i zatruć. Dowiedzą się, czym grozi przebywanie na terenie budowy, w pobliżu wykopu albo w pustostanie.

Witosz tłumaczyła, że fundacja zajmuje się m.in. dziećmi z trudnych rodzin. Z ich doświadczeń wynika, że zapotrzebowanie na taką wiedzę jest ogromne, ponieważ "szkoła nie daje dostatecznej wiedzy na tematy związane z zagrożeniami".

Ogród powstanie w przyszłym roku w pobliżu XV Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach na osiedlu Witosa (pomiędzy boiskami). Fundacja poszukuje w tej chwili partnera strategicznego, który podejmie się współfinansowania projektu.

Pierwowzorem Ogrodu Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży "Florek" jest Floriansdorf, miasteczko edukacyjne usytuowane w niemieckim Iserlohn - w Północnej Nadrenii-Westfalii. Floriansdorf jest nie tylko miejscem kreatywnej edukacji poprzez zabawę, ale także wizytówką i atrakcją turystyczną miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.