PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie Podlaski Park Przemysłowy

  • PAP    28 maja 2010 - 14:25

W czerwcu ruszy budowa Podlaskiego Parku Przemysłowego w Czarnej Białostockiej (Podlaskie) - poinformował w piątek burmistrz tego miasta Tadeusz Matejko. Projekt jest dofinansowany z UE z programu "Rozwój Polski Wschodniej".
W czwartek Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i władze Czarnej Białostockiej podpisały umowę w tej sprawie.

Podlaski Park Przemysłowy ma kosztować 15 mln zł; z UE ma pochodzić 11,6 mln zł - poinformował Matejko. Na terenie byłej Fabryki Maszyn Rolniczych "Agromet", a później "Biafamar", na sześciu hektarach zostanie przygotowany teren dla inwestorów.

Jak podaje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, ponieważ w oddalonym o około 20 km Białymstoku powstaje Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, przewidywana jest współpraca pomiędzy parkami białostockim i podlaskim w zakresie transferu i innowacji.

By przygotować teren dla inwestorów w Podlaskim Parku Przemysłowym trzeba najpierw wyburzyć na tym terenie stare obiekty, na nowo uzbroić teren: doprowadzić wodociąg, kanalizację od granic parku do już istniejącej kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków. Konieczna jest też modernizacja drogi dojazdowej oraz dróg wewnętrznych.

Matejko poinformował, że w czerwcu rozpoczną się prace nad doprowadzeniem wodociągu. Potem miasto będzie rozmawiać z energetykami o doprowadzeniu prądu. Wszystkie prace nad przygotowaniem terenu dla inwestorów mają potrwać do 2012 roku. Burmistrz liczy, że dzięki sprawnym przetargom tempo prac będzie można przyspieszyć, a oszczędności zmniejszą finansowy wkład własny gminy w projekt.

Matejko mówi, że od kilku lat, jak tylko rozpoczęto starania o powstanie parku przemysłowego, prowadzone są rozmowy z potencjalnymi inwestorami - zarówno lokalnymi firmami, jak i inwestorem zagranicznym z Austrii, który interesował się tym terenem. - Zobaczymy, jak na to zainteresowanie wpłynął ogólny kryzys gospodarczy - dodał.

Matejko powiedział, że teren przygotowany będzie z myślą o 4-8 firmach, a zatrudnienie mogłoby tam znaleźć 250-300 osób.

Program "Rozwój Polski Wschodniej" jest skierowany do pięciu najbiedniejszych polskich województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. To 2,2 mld euro na lata 2007-2013 na wsparcie uczelni, rozwoju bazy naukowej, samorządów.

Ze środków z tego programu na przygotowanie terenów dla inwestorów skorzystały też inne podlaskie samorządy: Kolno i Zambrów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.