PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie szlak cystersów

  • PAP    24 września 2010 - 10:12

Woj. małopolskie, śląskie, dolnośląskie oraz opolskie przygotują szlak turystyczny wzdłuż leżących na ich terenie zabytków zakonu cystersów. Samorządy uzyskały na to dofinansowanie z Unii
Projekt pod nazwą Południowo-Zachodni Szlak Cystersów ma na celu poprawienie infrastruktury turystycznej w sąsiedztwie obiektów, które leżą w południowo-zachodniej części ogólnopolskiego Szlaku Cystersów. W ramach tego przedsięwzięcia powstaną m.in. parkingi, punkty informacji turystycznej, nowe oznakowanie obiektów oraz system infokiosków.

– Projekt zakłada stworzenie ponadregionalnego produktu turystycznego w oparciu o dziedzictwo kulturowe związane z obiektami cysterskimi. Powstanie jedna, biegnąca przez kilka województw, trasa turystyczna – mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Leszek Zegzda.

W Polsce południowej i zachodniej (województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie i małopolskie) są 24 obiekty cysterskie oraz pocysterskie. 14 z nich leży na terenie woj. dolnośląskiego, osiem w Małopolsce i po jednym w woj. opolskim i śląskim.

Łączna wartość przedsięwzięcia wynosi prawie 37 mln zł, z czego 85 procent pochodzi ze funduszy unijnych.

Zakon cystersów powstał w X w. we Francji. Zakonnicy noszą biały habit z czarnym szkaplerzem. Przez wiernych często nazywani są białymi mnichami. Klasztory i opactwa cysterskie były w średniowieczu ważnymi ośrodkami kulturalnymi, naukowymi, medycznymi oraz gospodarczymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.