PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie Warszawskie. Zagrają piosenki walczącej stolicy

  • PAP/GP    1 sierpnia 2017 - 07:40
Powstanie Warszawskie. Zagrają piosenki walczącej stolicy
Mural inspirowany wydarzeniami sierpnia 1944 roku w Warszawie. (fot.:Graeme Maclean/flickr.com/CC BY 2.0))

"Marsz Żoliborza", "Warszawo ma" czy "Pałacyk Michla" to niektóre z utworów, jakie warszawiacy - wspomagani przez profesjonalnych muzyków - będą mogli zaśpiewać podczas koncertu piosenek powstańczych we wtorek wieczorem na stołecznym pl. Piłsudskiego.
Koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" będzie częścią obchodów 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

- To już 11. edycja wspólnego śpiewania. W tym roku również spotykamy się na pl. Piłsudskiego, by wspólnie wykonywać piosenki z powstania warszawskiego. Liczymy na udział warszawiaków, którzy co roku tłumnie przybywają na to wydarzenie. To bardzo ważna inicjatywa, dzięki której czujemy, że jesteśmy razem i czcimy rocznicę powstania. Kilka lat temu postanowiliśmy zorganizować akcję naboru śpiewających osób do Chóru Warszawiaków, by w ten sposób jeszcze bardziej podkreślić, że to Warszawa śpiewa razem z nami, by podkreślić obecność warszawiaków także na scenie - opowiadała Justyna Rudkowska, szefowa Działu Edukacji Kulturalnej Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego, organizującego imprezę.

Śpiewających jak co roku będą wspierać profesjonalni muzycy.

- Za aranżację piosenek odpowiada Andrzej Borzym jr., który jest także kierownikiem artystycznym całego przedsięwzięcia i dyrygentem. W tym roku na scenie pojawi się także Chór Kameralny, Orkiestra Warszawy, wspomniany Chór Warszawiaków i trójka solistów, z którymi razem będziemy wykonywać piosenki powstańcze - będą to Klementyna Umer, Łukasz Lipski i Piotr Pieron. W repertuarze znajdą się znane i lubiane utwory z okresu powstania warszawskiego takie jak "Pałacyk Michla", "Warszawskie dzieci", "Warszawo ma" czy "Marsz Żoliborza". Te wszystkie piosenki warszawiacy doskonale znają i chętnie śpiewają - relacjonowała.

Dla uczestników koncertu przygotowano także śpiewniki z tekstami piosenek, które będą rozdawane na placu przed koncertem. Teksty będą również wyświetlane na dwóch telebimach przy scenie.

- Wspólne śpiewanie będzie ponownie transmitowane przez TVP1. Widzowie także będą mieli możliwość śpiewania z nami, bo teksty piosenek będą wyświetlane w trakcie ich śpiewania. Na telebimach, podobnie jak w poprzednich latach, będziemy emitować fragmenty z filmu "Powstanie Warszawskie", usłyszymy także fragmenty opowieści powstańców zaczerpnięte z muzealnego Archiwum Historii Mówionej. Powstańcy opowiadają tam, jak śpiew jednoczył ich podczas chwil wytchnienia od walki, że pojawiał się na barykadach - mówiła Rudkowska.

Impreza jest otwarta dla wszystkich chętnych. - To bardzo wzruszające wydarzenie, co potwierdzają osoby, które biorą w nim udział po raz pierwszy i przyznają, że nie spodziewały się, że aż tak bardzo. To taka w sumie prosta akcje muzyczna, która nie jest przepełniona jakimś niepotrzebnym patosem, tylko polega na tym wspólnym śpiewaniu i przeżywaniu wydarzenia, jakim jest rocznica 1 sierpnia. Naprawdę wywiera wielkie wrażenie na uczestnikach, którzy biorą w nim udział całymi rodzinami - dodała szefowa działu edukacji kulturalnej.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Więcej o historii powstania przeczytasz tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.