PARTNER PORTALU
  • BGK

Pożar EC Szombierki. Bytomski zabytek zagrożony?

  • AW/PAP    29 lipca 2015 - 14:27
Pożar EC Szombierki. Bytomski zabytek zagrożony?
Na szczęście ogień nie zniszczył zabytkowego zakładu fot. UM Bytom

11 zastępów strażackich gasiło pożar na terenie byłej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia Miasto dla Mieszkańców to dowód na to, że zabytek jest niedostatecznie chroniony.
Pożar wybuch dziś (29 lipca) pół godziny po północy. Strażacy z Bytomia i sąsiednich miast prawie trzy godziny walczyli z ogniem jaki objął taśmociąg łączącym EC Szombierki z Kopalnią Węgla Kamiennego Bobrek. Dzięki szybkiej akcji strażaków udało się uniknąć rozprzestrzenienia ognia na zabytkowe hale zakładu zaprojektowane przez słynnych architektów Georga i Emila Zillmannów.

Było podpalenie?

Policja ma ustalić przyczyny pożaru. Mogło dojść do zaprószenia ognia ale wiele wskazuje też na celowe podpalenie. Zdaniem miłośników historii i zabytków Bytomia, obiekt wymaga lepszej ochrony.

- Stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców (MDM) wielokrotnie informowało o złodziejach złomu wykorzystujących słabość ochrony do wykradania materiałów z terenu zakładu. Jak widać po dzisiejszym zdarzeniu, apele społeczników nie zmotywowały właściciela, koncernu energetycznego Fortum, do skuteczniejszego pilnowania EC Szombierki – twierdzi Daniel Lekszycki, Miasto dla Mieszkańców.

Zdaniem MDM najbliższe otoczenie zabytkowego kompleksu powinno zostać ogrodzone i należycie oświetlone, a obsada ochrony zwiększona.

- W tej chwili każdy bez problemu jest w stanie dostać się nawet na sam dziedziniec elektrociepłowni, ponieważ nie istnieje żadna fizyczna przeszkoda dla intruzów. Niestety obecny system monitoringu i czujników ruchu jest niewystarczający dla zapewnienia bezpieczeństwa 95-letniego kompleksu – dodają pasjonaci historii.

EC Szombierki ma być dostępna, ale dla zwiedzających

Stowarzyszenie wystosowało petycję do koncernu Fortum, samorządów miasta i województwa oraz do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o rewitalizację Elektrociepłowni Szombierki.

Przez dwa miesiące podpisało ją ponad 9 tysięcy ludzi z całego regionu, a nawet spoza Polski.

Petycja dotyczy ona m.in. przeprowadzenia analiz dotyczących możliwych nowych funkcji obiektu i jego ponownego udostępnienia dla zwiedzających.

"Elektrociepłownia Szombierki jest najbardziej imponującym obiektem na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jej walory przewyższają słynną elektrownię Battersea w Londynie, którą na okładce swojego albumu uwiecznił zespół Pink Floyd" - podkreślają społecznicy. "W listopadzie tego roku minie 95 lat od uruchomienia zakładu. Niestety, w ostatnich latach zabytek stopniowo popada w ruinę, dlatego stowarzyszenie MDM apeluje o jego rewitalizację" - napisali.

Inicjatorzy akcji akcentują, że kluczowe dla przyszłości zabytku jest zlecenie przez właściciela EC Szombierki analizy możliwości wykreowania dla niego nowych funkcji i związanych z tym kosztorysów - w dyskusji z miastem, województwem i ew. inwestorami. Kolejnym ważnym punktem petycji jest ponowne udostępnienie Elektrociepłowni lub choć jej części do zwiedzania.

Petycja pod hasłem "Nowe życie dla EC Szombierki!" ma trafić - jak poinformował Lekszycki - do zarządu Fortum Power and Heat Polska, samorządu Bytomia, marszałka woj. śląskiego oraz ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. W petycji koordynatorzy akcji napisali m.in.: "Oczekujemy podjęcia realnych działań od firmy Fortum jako właściciela Elektrociepłowni, ale również jako międzynarodowej korporacji, która powinna wiedzieć, czym jest społeczna odpowiedzialność biznesu".×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.