Pożar EC Szombierki. Bytomski zabytek zagrożony?

11 zastępów strażackich gasiło pożar na terenie byłej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia Miasto dla Mieszkańców to dowód na to, że zabytek jest niedostatecznie chroniony.
Pożar EC Szombierki. Bytomski zabytek zagrożony?
Na szczęście ogień nie zniszczył zabytkowego zakładu fot. UM Bytom

Pożar wybuch dziś (29 lipca) pół godziny po północy. Strażacy z Bytomia i sąsiednich miast prawie trzy godziny walczyli z ogniem jaki objął taśmociąg łączącym EC Szombierki z Kopalnią Węgla Kamiennego Bobrek. Dzięki szybkiej akcji strażaków udało się uniknąć rozprzestrzenienia ognia na zabytkowe hale zakładu zaprojektowane przez słynnych architektów Georga i Emila Zillmannów.

Było podpalenie?

Policja ma ustalić przyczyny pożaru. Mogło dojść do zaprószenia ognia ale wiele wskazuje też na celowe podpalenie. Zdaniem miłośników historii i zabytków Bytomia, obiekt wymaga lepszej ochrony.

- Stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców (MDM) wielokrotnie informowało o złodziejach złomu wykorzystujących słabość ochrony do wykradania materiałów z terenu zakładu. Jak widać po dzisiejszym zdarzeniu, apele społeczników nie zmotywowały właściciela, koncernu energetycznego Fortum, do skuteczniejszego pilnowania EC Szombierki – twierdzi Daniel Lekszycki, Miasto dla Mieszkańców.

Zdaniem MDM najbliższe otoczenie zabytkowego kompleksu powinno zostać ogrodzone i należycie oświetlone, a obsada ochrony zwiększona.

- W tej chwili każdy bez problemu jest w stanie dostać się nawet na sam dziedziniec elektrociepłowni, ponieważ nie istnieje żadna fizyczna przeszkoda dla intruzów. Niestety obecny system monitoringu i czujników ruchu jest niewystarczający dla zapewnienia bezpieczeństwa 95-letniego kompleksu – dodają pasjonaci historii.

EC Szombierki ma być dostępna, ale dla zwiedzających

Stowarzyszenie wystosowało petycję do koncernu Fortum, samorządów miasta i województwa oraz do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o rewitalizację Elektrociepłowni Szombierki.

Przez dwa miesiące podpisało ją ponad 9 tysięcy ludzi z całego regionu, a nawet spoza Polski.

Petycja dotyczy ona m.in. przeprowadzenia analiz dotyczących możliwych nowych funkcji obiektu i jego ponownego udostępnienia dla zwiedzających.

"Elektrociepłownia Szombierki jest najbardziej imponującym obiektem na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jej walory przewyższają słynną elektrownię Battersea w Londynie, którą na okładce swojego albumu uwiecznił zespół Pink Floyd" - podkreślają społecznicy. "W listopadzie tego roku minie 95 lat od uruchomienia zakładu. Niestety, w ostatnich latach zabytek stopniowo popada w ruinę, dlatego stowarzyszenie MDM apeluje o jego rewitalizację" - napisali.

Inicjatorzy akcji akcentują, że kluczowe dla przyszłości zabytku jest zlecenie przez właściciela EC Szombierki analizy możliwości wykreowania dla niego nowych funkcji i związanych z tym kosztorysów - w dyskusji z miastem, województwem i ew. inwestorami. Kolejnym ważnym punktem petycji jest ponowne udostępnienie Elektrociepłowni lub choć jej części do zwiedzania.

Petycja pod hasłem "Nowe życie dla EC Szombierki!" ma trafić - jak poinformował Lekszycki - do zarządu Fortum Power and Heat Polska, samorządu Bytomia, marszałka woj. śląskiego oraz ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. W petycji koordynatorzy akcji napisali m.in.: "Oczekujemy podjęcia realnych działań od firmy Fortum jako właściciela Elektrociepłowni, ale również jako międzynarodowej korporacji, która powinna wiedzieć, czym jest społeczna odpowiedzialność biznesu".

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE