PARTNER PORTALU
  • BGK

Pożar zakładu przetwarzania surowców wtórnych w Dąbrówce Wielkopolskiej

  • PAP/MIW    8 kwietnia 2018 - 19:11
Pożar zakładu przetwarzania surowców wtórnych w Dąbrówce Wielkopolskiej
W sumie w akcji uczestniczyły 24 zastępy straży pożarnej. (fot. www.strazbytow.powiat.pl)

W nocy z soboty na niedzielę strażacy walczyli z dużym pożarem na terenie zakładu zajmującego się przetwarzaniem surowców wtórnych na paliwa alternatywne w Dąbrówce Wielkopolskiej (Lubuskie). Płonęła tam hałda odpadów. Ogień został opanowany, trwa dogaszanie.
Jak poinformował w niedzielę (8.04) oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Świebodzinie bryg. Dariusz Paczesny w pożarze nikt nie ucierpiał, a kierunek wiatru sprawia, że duszący dym nie jest uciążliwy dla mieszkańców.

Przekazał, że pożar został zauważony w sobotę (7.04) po godzinie 22, a do akcji skierowano duże środki, gdyż nie jest to pierwszy tak duży pożar w tym zakładzie. Poprzednie miały miejsce w 2009 i 2015 r.

Zadysponowano jednostki z powiatu świebodzińskiego, zarówno PSP i OSP oraz jednostki zawodowe z ościennych powiatów: zielonogórskiego, międzyrzeckiego, krośnieńskiego, a także z Gorzowa. W sumie w akcji uczestniczyły 24 zastępy, w tym 14 bojowych.

- Mając doświadczenia z poprzednich pożarów w tym miejscu, wiemy jak optymalnie przeprowadzić działania. Dzięki temu ten duży i gwałtowny pożar udało się zlokalizować i opanować w ciągu kilku godzin - powiedział Paczesny.

Dodał, że trwa dogaszanie hałdy o powierzchni około 800 m kw. i wysokości ok. 6 m. Przy użyciu ciężkiego sprzętu odpady są przerzucane i zalewane wodą. Według strażaków operacja może potrwać wiele godzin. Po jej zakończeniu dochodzeniem mającym ustalić przyczynę pożaru zajmie się policja.

Na miejscu jest inspektor ochrony środowiska, który pobierze próbki wody i powietrza, w celu przeprowadzenia badań związanych z określeniem wpływu pożaru na stan środowiska naturalnego

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.