PARTNER PORTALU
  • BGK

Poziom Wisły nadal ponad stan alarmowy

  • PAP    4 stycznia 2011 - 15:15

W okolicy Wyszogrodu i Kępy Polskiej systematycznie opada poziom Wisły, jednak wciąż przekracza tam ona stany alarmowe. Jeżeli potwierdzą się prognozy o wzroście temperatury, w rejonie tym można spodziewać się ponownego przyboru rzeki.
Jak poinformowała rzeczniczka starostwa płockiego Dagmara Kobla-Antczak, poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił we wtorek po południu 622 cm i o 72 cm przekraczał tam stan alarmu, a w Kępie Polskiej 472 cm, przekraczając stan alarmu o 22 cm.

Dane te oznaczają, iż w Wyszogrodzie od poniedziałku rano rzeka opadła o 8 cm, a w Kępie Polskiej o 4 cm.

W siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego: Słubice, Mała Wieś, Wyszogród, Bodzanów, Słupno, Nowy Duninów i Gąbin obowiązuje nadal alarm powodziowy, wprowadzony tam 7 grudnia 2010 r.

W Płocku obowiązuje z kolei pogotowie przeciwpowodziowe. W najniżej położonej, prawobrzeżnej dzielnicy miasta - Borowiczki poziom Wisły przekraczał we wtorek po południu stan alarmu o 3 cm. Przy trzech pozostałych wodowskazach w mieście rzeka utrzymywała się poniżej stanów ostrzegawczych.

 -Sytuacja w Płocku jest stabilna- powiedział Jan Siodłak szef oddziału zarządzania kryzysowego w płockim Urzędzie Miasta. - Gdyby zapowiadany z końcem tygodnia wzrost temperatury utrzymywał się dłużej, np. około tygodnia, można by rozważyć użycie lodołamaczy, które czekają w pogotowiu we Włocławku. Obecnie nie ma takiej potrzeby. Także dlatego, by nie zakłócać swobodnego spływania wody korytem rzeki, mimo utrzymującej się pokrywy lodowej - dodał Siodłak.

Na Wiśle od Wyszogrodu do Włocławka grubość pokrywy lodowej wynosi obecnie 27-28 cm.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.