PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznaj latem tajemnice Białegostoku

  • PAP    24 czerwca 2012 - 16:36
Poznaj latem tajemnice Białegostoku

Od spaceru po barokowych ogrodach Branickich - rozpoczęło się w niedzielę w Białymstoku III "Lato z zabytkami". W wyznaczone dni do początku września przewodnicy będą oprowadzać chętnych po ciekawych miejscach w mieście i opowiadać o ich tajemnicach.
"Lato z zabytkami" to akcja, w ramach której zainteresowani historią Białegostoku będą mogli usłyszeć o miejscach, które np. mijają na co dzień w drodze do pracy takie ciekawostki, które ciężko znaleźć w tradycyjnych opisach tych miejsc, czy przewodnikach turystycznych.

By odsłonić te tajemnice, przewodnicy przeszukują opracowania historyczne, rozmawiają ze specjalistami.

Mieszkańcy miasta, ale też turyści będą więc mogli m.in. poznać bliżej jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście - ogród Branickich, który w ostatnich latach przeszedł renowację, kościół katedralny i tzw. biały stary kościółek, którego katedra jest przybudówką, krypty w tym kościółku oraz dwie cerkwie: Św. Mikołaja i Św. Ducha, a także kościół Św. Wojciecha - powiedziała jedna z organizatorek akcji, Katarzyna Pierwienis-Laskowska z PTTK w Białymstoku.

Dodała, że miejsca te wybrano w oparciu o to, co w poprzednich akcjach cieszyło się największym zainteresowaniem wśród turystów.

W inauguracji białostockiego "Lata z zabytkami" uczestniczyli turyści indywidualni oraz zorganizowane grupy, które akurat zwiedzały Białystok.

Wśród opowieści o ogrodach Branickich znalazła się m.in. ta na temat ustawienia rzeźb wzdłuż alei. Jak się okazało, stoją one według określonego porządku związanego z płcią postaci mitycznych i różnych związków pomiędzy nimi.

Spacery po mieście z przewodnikami odbywać się będą jeszcze 21 lipca, 28 lipca, 11 sierpnia, 25 sierpnia i 8 września.

Przewodnicy opowiedzą m.in. o obchodzącym w 2012 roku 100-lecie istnienia kościele Św. Wojciecha w Białymstoku, który powstał jako świątynia ewangelicka, o czym wielu mieszkańców miasta nie wie. Przewodnicy będą omawiać historię gminy ewangelickiej w mieście. Pierwienis-Laskowska podkreśliła, że stosunkowo niewiele o tym kościele wiadomo.

W 2011 roku w "Lecie z zabytkami" wzięło udział około 3 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.