PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznaj skarby Ziemi Strzegomskiej

  • ZWI    4 marca 2013 - 16:26
Poznaj skarby Ziemi Strzegomskiej

Tajemnicze skarby ziemi: moriony, minerały skaleni, minerały akcesoryczne- piryty, fluoryty, kalcyty, agaty, topazy, czy strzegomit, zaliczany do minerałów ziem rzadkich i wiele innych minerałów o fantastycznych kształtach i kolorach będzie można obejrzeć podczas XXVIII Giełdy Minerałów w Strzegomiu w dn. 23 czerwca 2013r.
Na wystawę już dziś zaprasza Józef Białek, członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej i komisarz ubiegłorocznej wystawy.
- Zbieranie i kolekcjonowanie minerałów w Strzegomiu to nasza tradycja. Ciekawa jest też ich ekspozycja w czasie giełd. Zainteresowanie minerałami u nas wynika stąd, że Ziemia Strzegomska obfituje w granit i bazalt. A minerały występują tam, gdzie jest kamień- wyjaśnia Józef Białek.

Ziemia Strzegomska kryje wiele skarbów. Na jej terenie występuje około 90 minerałów. Wśród nich najpopularniejsze są moriony. Zbieranie minerałów na naszym terenie jest pasją ludzi, pracujących przy wydobyciu granitu.

Giełdy Minerałów w Strzegomiu cieszą się dużą popularnością u wystawców i zwiedzających.

Pierwszą Giełdę Minerałów w Strzegomiu zorganizowano w klubie "Barbórka" w 1978 r. z inicjatywy Strzegomskich Zakładów Kamienia Budowlanego. Organizacją jej kolejnych edycji zajęło się Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej i tą działalność kontynuuje do dziś. XXVIII edycja świadczy o tym, że działalność kolekcjonerska jest dobrze znana na terenie Strzegomia, kultywowana przez wiele lat i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Giełdy są okazją do pokazania skarbów kolekcjonerskich, ich wymiany, zakupu lub sprzedaży biżuterii z kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Zbiory wystawców są oceniane przez profesjonalną komisję i nagrodzone pucharami ufundowanymi przez Burmistrza Strzegomia, przewodniczącego Rady Miejskiej i innych fundatorów.

Podziw i uznanie wyrażamy wszystkim, którzy propagują tradycję, kulturę, piękno i przede wszystkim dobro Ziemi Strzegomskiej. Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w dn. 23 czerwca 2013 r. w kolejnej odsłonie XXVIII Giełdy Minerałów w Strzegomiu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.