PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań i okoliczne gminy stawiają na Wartę

  • bad    2 listopada 2015 - 14:38
Poznań i okoliczne gminy stawiają na Wartę

Warta okazała się warta poznania. Fot. UM Poznań

Warta jest warta zainteresowania, dlatego władze Poznania oraz przedstawiciele władz samorządowych dziewięciu okolicznych gmin podpisali list intencyjny w sprawie podjęcia działań na rzecz utworzenia klastra rzecznego w województwie wielkopolskim.
W tym roku Warta już na dobre stała się jednym z najważniejszych miejsc sportu, rekreacji, odpoczynku i kultury dla poznaniaków.

- Warta okazała się warta poznania. Mieszkańcy chętnie spędzali czas nad rzeką i uczestniczyli w różnego rodzaju wydarzeniach organizowanych na miejskich plażach. Niezbędne zdaje się zatem podjęcie wszelkich działań, które jedynie uatrakcyjnią nadwarciańskie tereny i dostarczą poznaniakom jeszcze lepsze warunki do wypoczynku i rozrywki - mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Jednym z takich działań jest podpisanie listu intencyjnego, do którego doszło w Sali Białej UMP. Sygnatariusze zobowiązali się do rozszerzenia i wzmocnienia istniejących już kontaktów w celu przywrócenia transportu oraz turystyki na rzekach województwa wielkopolskiego. Będzie to możliwe poprzez stworzenie sieci współpracy przedsiębiorstw, samorządu terytorialnego, uczelni wyższych i instytucji otoczenia biznesu.

Poznań i dziewięć gmin

Sygnatariuszami listu intencyjnego są przedstawiciele Poznania oraz gmin: Śrem, Oborniki, Luboń, Czerwonak, Mosina, Komorniki, Murowana Goślina, Suchy Las oraz Puszczykowo.

- Cieszymy się, że będziemy mogli współpracować w takim gronie i dla takiego celu - oznajmił podczas podpisania listu burmistrz gminy Oborniki Tomasz Szrama. Jego zdanie podzielili również włodarze innych miejscowości. - Luboń jest gotowy do współpracy! - zapewniła burmistrz gminy Luboń Małgorzata Machalska, a burmistrz gminy Puszczykowo Andrzej Balcerek dodał, że powstanie klastra rzecznego w Wielkopolsce to konieczność, która będzie miała korzystny wpływ na cały region.

Sygnatariusze listu Intencyjnego oświadczyli, iż z chwilą podpisania go uruchamiają inicjatywę, która docelowo ma doprowadzić do powstania i rozwoju Wielkopolskiego Klastra Rzecznego. Odbywać się to będzie poprzez stymulowanie współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, lokalną administracją, stowarzyszeniami, fundacjami, branżowymi placówkami edukacyjnymi i badawczo-rozwojowymi oraz innymi zainteresowanymi podmiotami.

- W naszym województwie do tej pory klaster rzeczny nie funkcjonował, ale z uwagi na zauważalną rosnącą z roku na rok popularność rzeki Warty oraz terenów okolicznych poprzez inicjatywę klastrową będziemy mogli zabiegać m.in. o zewnętrzne środki finansowe czy też ułatwić rozwiązywanie wspólnych problemów - dodaje prezydent Poznania.

Z inicjatywy zadowolony jest również zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

- Wszystkim tu obecnym chciałbym podziękować za współpracę. Jest ona bardzo ważna z punktu widzenia samych mieszkańców. Sami nie damy rady, ale razem osiągniemy już oczekiwane cele! - powiedział wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Utworzenie klastra nie pociąga za sobą żadnych zobowiązań finansowych dla gmin. Będą one działały na zasadzie wzajemnej współpracy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: