PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań i okoliczne gminy stawiają na Wartę

  • bad    2 listopada 2015 - 14:38
Poznań i okoliczne gminy stawiają na Wartę
Warta okazała się warta poznania. Fot. UM Poznań

Warta jest warta zainteresowania, dlatego władze Poznania oraz przedstawiciele władz samorządowych dziewięciu okolicznych gmin podpisali list intencyjny w sprawie podjęcia działań na rzecz utworzenia klastra rzecznego w województwie wielkopolskim.
W tym roku Warta już na dobre stała się jednym z najważniejszych miejsc sportu, rekreacji, odpoczynku i kultury dla poznaniaków.

- Warta okazała się warta poznania. Mieszkańcy chętnie spędzali czas nad rzeką i uczestniczyli w różnego rodzaju wydarzeniach organizowanych na miejskich plażach. Niezbędne zdaje się zatem podjęcie wszelkich działań, które jedynie uatrakcyjnią nadwarciańskie tereny i dostarczą poznaniakom jeszcze lepsze warunki do wypoczynku i rozrywki - mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Jednym z takich działań jest podpisanie listu intencyjnego, do którego doszło w Sali Białej UMP. Sygnatariusze zobowiązali się do rozszerzenia i wzmocnienia istniejących już kontaktów w celu przywrócenia transportu oraz turystyki na rzekach województwa wielkopolskiego. Będzie to możliwe poprzez stworzenie sieci współpracy przedsiębiorstw, samorządu terytorialnego, uczelni wyższych i instytucji otoczenia biznesu.

Poznań i dziewięć gmin

Sygnatariuszami listu intencyjnego są przedstawiciele Poznania oraz gmin: Śrem, Oborniki, Luboń, Czerwonak, Mosina, Komorniki, Murowana Goślina, Suchy Las oraz Puszczykowo.

- Cieszymy się, że będziemy mogli współpracować w takim gronie i dla takiego celu - oznajmił podczas podpisania listu burmistrz gminy Oborniki Tomasz Szrama. Jego zdanie podzielili również włodarze innych miejscowości. - Luboń jest gotowy do współpracy! - zapewniła burmistrz gminy Luboń Małgorzata Machalska, a burmistrz gminy Puszczykowo Andrzej Balcerek dodał, że powstanie klastra rzecznego w Wielkopolsce to konieczność, która będzie miała korzystny wpływ na cały region.

Sygnatariusze listu Intencyjnego oświadczyli, iż z chwilą podpisania go uruchamiają inicjatywę, która docelowo ma doprowadzić do powstania i rozwoju Wielkopolskiego Klastra Rzecznego. Odbywać się to będzie poprzez stymulowanie współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, lokalną administracją, stowarzyszeniami, fundacjami, branżowymi placówkami edukacyjnymi i badawczo-rozwojowymi oraz innymi zainteresowanymi podmiotami.

- W naszym województwie do tej pory klaster rzeczny nie funkcjonował, ale z uwagi na zauważalną rosnącą z roku na rok popularność rzeki Warty oraz terenów okolicznych poprzez inicjatywę klastrową będziemy mogli zabiegać m.in. o zewnętrzne środki finansowe czy też ułatwić rozwiązywanie wspólnych problemów - dodaje prezydent Poznania.

Z inicjatywy zadowolony jest również zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

- Wszystkim tu obecnym chciałbym podziękować za współpracę. Jest ona bardzo ważna z punktu widzenia samych mieszkańców. Sami nie damy rady, ale razem osiągniemy już oczekiwane cele! - powiedział wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Utworzenie klastra nie pociąga za sobą żadnych zobowiązań finansowych dla gmin. Będą one działały na zasadzie wzajemnej współpracy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.