PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań, obchody 1050. rocznicy chrztu Polski: 1,2 tys. gości na uroczystościach

  • PAP/AT    20 stycznia 2016 - 13:22
Poznań, obchody 1050. rocznicy chrztu Polski: 1,2 tys. gości na uroczystościach
W konferencji na temat obchodów rocznicy biorą udział przedstawiciele Kościoła, prymas Polski abp Wojciech Polak, sekretarz KEP bp Artur Miziński, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski (fot. twitter.com)

• Na obchody rocznicy zostali zaproszeni m.in. prezydent Andrzej Duda, rząd i parlamentarzyści.
• Obchodom rocznicy chrztu towarzyszą wydarzenia kościelne, państwowe i samorządowe.
• Uroczystości będą podsumowaniem skali zmian w życiu Polski i Polaków.
1200 gości, w tym prezydent Andrzej Duda, rząd, parlamentarzyści, zostało zaproszonych na obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w Poznaniu - poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Przypomniał, że głównym wydarzeniem będzie Zgromadzenie Narodowe.

W konferencji na temat obchodów rocznicy biorą udział przedstawiciele Kościoła, prymas Polski abp Wojciech Polak, sekretarz KEP bp Artur Miziński, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski.

Są na niej prezentowane wydarzenia towarzyszące obchodom rocznicy chrztu - zarówno kościelne, jak państwowe i samorządowe. Współorganizatorem konferencji jest KAI.

Kuchciński powiedział, że obchody będą podsumowaniem skali zmian w życiu Polski i Polaków. Dodał, że decyzje polityczne podjęte w 966 r. i podczas milenium 50 lat temu były źródłem aksjologicznym dobrej zmiany dla Polski. Jak mówił, to ważne, ponieważ jest przekonanie, że nie będzie dobrej zmiany (...) bez odnowienia ładu moralnego opartego na chrześcijaństwie oraz bez wpisania tego w historię Polski.

Kuchciński dodał, że jest to także ważne z tego powodu, że przez ostatnie 26 lat "świadomość społeczna Polaków została osadzona na przekonaniu że jesteśmy naznaczeni piętnem klęski, a nasza cała historia została zdominowana przez błędy polityczne". Przekonywał, że chrzest Polski w 966 r. i rocznica 1000-lecia tej tezie zaprzecza - były to wydarzenia świadczące o mądrości o odpowiedzialności.

Główne wydarzenie związane z obchodami zostanie zorganizowane 15 kwietnia o godz. 12 w Poznaniu. Odbędzie się tam Zgromadzenie Narodowe, a prezydent Duda został poproszony o skierowanie stamtąd słów do Polaków.

Karczewski zwrócił uwagę, że będzie to wielkie wydarzenie; po raz pierwszy Zgromadzenie Narodowe odbędzie się poza Warszawą. "Pan prezydent w orędziu będzie na pewno mówił o wspólnocie naszej narodowej - jak należy ją budować i jakie przed nami politykami, przed Kościołem jest zadanie. (...) Będzie mówił, że Kościół, nasza historia są spoiwem w budowanie naszej wspólnoty obywatelskiej" - powiedział.

"Bez chrztu mogło nie być państwa polskiego, ani Polaków, ani naszej wielkiej historii i kultury" - mówił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Jak dodał, Mieszko I przyjmując chrzest, wprowadził naród polski w nowy świat, nową kulturę, strukturę państwa i nowe prawo. "Narodziny państwa polskiego i jego chrzest są ze sobą ściśle związane" - powiedział.

Przewodniczący episkopatu mówił, że rocznica chrztu Polski to zarazem dobry moment na postawienie sobie pytań o przyszłość: "Jaka będzie przyszła Polska? Jaki będzie Kościół w naszej ojczyźnie - za rok, za dziesięciolecia, za wieki?" - pytał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.