PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań poćwiczy ewakuację przed Euro

  • PAP    16 czerwca 2011 - 15:23
Poznań poćwiczy ewakuację przed Euro

Nawet pięć tysięcy osób może wziąć udział w ćwiczeniach ewakuacyjnych, które we wtorek odbędą się na stadionie miejskim w Poznaniu.
Straż pożarna przeprowadzi też symulację akcji ratowniczej po katastrofie lotniczej i akcję ratunkową w zakładach chemicznych.

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że ćwiczenia ewakuacji stadionu mają kluczowe znaczenie dla odpowiedniego przygotowania Poznania do Euro 2012. - Zależy nam na tym, żeby stadion był bezpieczny, by sprawdzić nie tylko w sposób teoretyczny wszystkie warianty wszystkich wydarzeń, które mogą się dziać na stadionie - powiedział.

Czytaj też: Wyboista droga poznaniaków do Euro 2012

- Dzisiaj jesteśmy jedynym stadionem spośród budowanych na Euro 2012, które mogą przeprowadzić takie ćwiczenia. Te doświadczenia będą także zbierane przez inne miasta organizujące Euro. Ale żeby one się powiodły, powinno wziąć w nich udział stosunkowo dużo osób, stąd prośba do poznaniaków, by zechcieli przyjść na stadion - powiedział Grobelny.

Jak dodał, w symulacji ma wziąć udział od dwóch do pięciu tys. osób. Chętni do statystowania mogą się zgłaszać po darmowe bilety umożliwiające wejście na stadion.

Czytaj też: Dobry budżet na bezpieczeństwo Euro 2012

Służby ratownicze mają ćwiczyć zdarzenie, w którym na kibiców zgromadzonych na jednej z trybun ktoś wysypał trującą substancję. Ewakuacja rozpocznie się po godz. 17. Wyznaczeni statyści będą odgrywać role rannych i zostaną przetransportowani do punktów pomocy medycznej, stanowisk dekontaminacji Państwowej Straży Pożarnej lub do szpitali. Cała akcja ma się zakończyć ok. godz. 21. W ćwiczeniach udział wezmą służby, straże, inspekcje i podmioty odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa na stadionie miejskim podczas turnieju Euro 2012. Akcję na stadionie miejskim obserwować będą m.in. przedstawiciele pozostałych miast-gospodarzy, MSWiA i UEFA.

Także we wtorek przeprowadzona będzie symulowana akcja ratownicza po katastrofie samolotu w centrum Poznania, w środę przećwiczona będzie akcja w zakładach chemicznych w podpoznańskim Luboniu. Jak poinformował w czwartek Sławomir Brandt, rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej w działaniach zaplanowanych na wtorek i środę udział weźmie blisko 400 strażaków z czterech województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego oraz strażacy z Hanoweru.

- Według scenariusza ćwiczeń, podchodzący do lądowania samolot w wyniku awarii rozbije się. Uderzy w pojazdy na ul. Głogowskiej i skończy na hali targowej na Międzynarodowych Targach Poznańskich (MTP). W zakładach chemicznych w Luboniu przećwiczymy akcję po próbie sabotażu - poinformował Brandt. Jak dodał, w ćwiczeniach na MTP wykorzystane zostaną m.in. elementy samolotu i specjalny trenażer do ćwiczeń.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • A lal la, 2011-06-16 16:31:58

    ćwiczenia zawsze się przydaja , czyż nie?