PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań, poświęcenie figury: Samorząd nie chce figury Chrystusa przed kościołem na Jeżycach

  • PAP/AT    1 czerwca 2016 - 19:59
Poznań, poświęcenie figury: Samorząd nie chce figury Chrystusa przed kościołem na Jeżycach

Figura Chrystusa ma być elementem odtworzonego Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwanego także Pomnikiem Wdzięczności (fot.facebook.com/jezyckamsza)

Poznański magistrat sprzeciwił się tymczasowemu umiejscowieniu figury Chrystusa przed kościołem pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na poznańskich Jeżycach. Ponadpięciometrowa figura przyjechała do Poznania w asyście wojska.
Na piątek (3 czerwca) planowane jest uroczyste poświęcenie figury z udziałem metropolity poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Według organizatorów, na wydarzeniu spodziewana jest też obecność ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Figura Chrystusa ma być elementem odtworzonego Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwanego także Pomnikiem Wdzięczności. Zburzony przez Niemców w 1939 r. monument został postawiony jako wotum wdzięczności Wielkopolan za odzyskaną niepodległość i sukces powstania wielkopolskiego. Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności od kilku lat stara się o ponowne postawienie pomnika w stolicy Wielkopolski.

Czytaj też: Gdzie mieszkańcy są najbardziej religijni?

W poniedziałek figura Chrystusa w asyście wojska przybyła do Poznania. Na placu przed kościołem pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na poznańskich Jeżycach witały ją tłumy wiernych. Figura, jak podkreślają członkowie komitetu, jest wierną kopią rzeźby Michała Rożka z dawnego, stojącego wówczas w centrum miasta pomnika.

Jak poinformowało biuro prasowe poznańskiego magistratu, Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania sprzeciwił się w środę rozpoczęciu budowy tymczasowego pomnika Chrystusa przed kościołem pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na poznańskich Jeżycach. Decyzja nie jest ostateczna, można się od niej odwołać w ciągu dwóch tygodni.

Jak napisano w dokumencie przesłanym mediom, sprzeciw wynika z faktu, że złożone w urzędzie zgłoszenie było niekompletne.

Urzędnicy zwrócili także uwagę na fakt, że działka, na której znajduje się obecnie figura, została wpisana do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego. Zgodnie z przepisami prawa - w takim przypadku "prowadzenie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru wymaga uzyskania pozwolenia właściwego konserwatora zabytków. Natomiast zgłaszający pozwolenia takiego nie załączył".

Na początku maja Parafia Rzymskokatolicka pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana złożyła w poznańskim urzędzie zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia budowy "tymczasowego obiektu budowlanego w postaci pomnika Chrystusa, który nie zostanie trwale związany z gruntem".

W opinii prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, inicjatorzy idei przywrócenia pomnika "starają się działać metodą faktów dokonanych".

"Obchodzenie prawa przez stwarzanie pozorów magazynowania figury są dla mnie niezrozumiałe. Jestem zwolennikiem otwartej rozmowy, opartej na uczciwości stron, bo właśnie na tym można oprzeć kompromis. Tymczasem mamy do czynienia z próbą obejścia prawa" - stwierdził prezydent w przekazanym PAP komentarzu.

Według prezydenta, forma sprowadzenia figury do Poznania i wykorzystanie do tego wojska nie służy atmosferze starań o odbudowę tego pomnika.

"Wręcz przeciwnie - szkodzi, wywołując niepotrzebne emocje mieszkańców. Jeśli taka droga doprowadzi do jego powstania, straty wizerunkowe będą nie do odrobienia, bo pomnik będzie symbolem podziału. Trudno będzie zatrzeć to negatywne wrażenie. Stosowane teraz metody mogą podzielić społeczeństwo jeszcze głębiej" - ocenił.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • ajatollach, 2016-06-02 10:43:12

    No ale w tym chorym kraju macie teraz tyle do gadania co Żyd na gestapo w 1943r.....KK rządzi i jego suweren.....
  • chłopokzmylnej, 2016-06-02 08:46:28

    Wojna religijna? W poznańskich urzędach nie ma już katoli? Polacy-poznanioki-kto Wom robi koło pióra?! - obudzta sie