PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: rośnie bezpieczeństwo mieszkańców

  • pt    9 czerwca 2017 - 16:22
Poznań: rośnie bezpieczeństwo mieszkańców
Na poprawę stanu bezpieczeństwa w mieście ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest rozwój monitoringu miejskiego. (fot.poznan.pl)

W stolicy Wielkopolski niemal o 20 proc. w stosunku do 2014 roku spadła liczba przestępstw kryminalnych - wynika z danych Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Związane jest to z licznymi działaniami podejmowanymi przez miasto.
• Poznań staje się z roku na rok miastem coraz bardziej bezpiecznym.

• W stosunku do roku 2014 liczba przestępstw spadła o ponad 20 procent.

• Na poprawę stanu bezpieczeństwa w mieście ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest rozwój monitoringu miejskiego.

Z danych Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu wynika, że liczba przestępstw kryminalnych spadła z 13,4 tys. w 2014 roku do 10,8 tys. w 2016 roku.

- Takie statystyki cieszą i są dowodem na to, że działania podejmowane przez miasto we współpracy z policją, przynoszą zakładane cele. Staramy się robić wszystko, aby zwiększyć bezpieczeństwo w Poznaniu - stąd inwestowanie w rozwój monitoringu miejskiego czy wsparcie patroli policji w profesjonalny sprzęt - zauważa Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Podobnie przedstawia się sytuacja w kategoriach przestępstw najbardziej uciążliwych dla mieszkańców. Liczba kradzieży cudzej rzeczy spadła w ciągu 3 lat o 1128 (z poziomu 6228 do 5010), czyli o niemal 20%. Uwzględniono tu również dane dotyczące przywłaszczenia samochodów - tutaj spadek wyniósł prawie 28% (z 882 w 2014 roku do 636 w 2016 roku).

O prawie 24% spadła także liczba bójek i pobić. W 2014 roku wszczęto 127 postępowań, a w 2016 tylko 97.

Rozwój monitoringu miejskiego

Na poprawę stanu bezpieczeństwa w mieście ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest rozwój monitoringu miejskiego.

Tylko w 2016 roku miasto przeznaczyło na ten cel 1,4 mln zł. Przybyło ok. 60 nowych kamer. W 2017 roku na rozbudowę Systemu Monitoringu Wizyjnego Poznań również przeznaczy kwotę w wysokości 1, 4 mln zł.

Ważną kwestią było także wsparcie finansowe miasta dla policji. W 2015 roku wynosiło ono 1,5 mln zł i umożliwiło m.in. zakup 10 radiowozów czy mobilnego komisariatu wyposażonego w nowoczesny sprzęt komputerowy. W 2016 roku Poznań wsparł Komendę Miejską Policji kwotą 1,12 mln zł. Ze środków zakupiono m.in. 10 radiowozów czy stacjonarne alkomaty.

Działanie Straży Miejskiej

- Aby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców i działania na rzecz porządku zreformowaliśmy także funkcjonowanie Straży Miejskiej. Zmieniła się struktura referatów dzielnicowych, pojawił się eko-patrol, czyli załoga zajmująca się ochroną i czystością środowiska, która interweniuje m.in. w sprawie zwierząt, dzikich wysypisk czy porzuconych wraków samochodów. Zwiększyliśmy liczbę strażników miejskich i staraliśmy się tak przeorganizować ich działanie, aby byli oni jak najbliższej mieszkańców - wyjaśnia prezydent Mariusz Wiśniewski.

Jak podkreślają w magistracie, ważne były także czynności prowadzone w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP: usprawnienie funkcjonowania Centrum Zarządzania Kryzysowego i wydłużenie czasu pracy jednostki do 24 godzin czy organizowane przez wydział spotkania edukacyjne dla mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.