PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: Spotkania uczelni artystycznych Europy

  • PAP/JL    9 września 2015 - 09:16
Poznań: Spotkania uczelni artystycznych Europy

W Poznaniu spotykają się artyści i profesorowie z prawie 50 uniwersytetów artystycznych Europy. Fot. Pixabay.com

Niemal 50 przedstawicieli uczelni artystycznych z całej Europy spotyka się w Poznaniu w ramach odbywającej się po raz pierwszy w Polsce konferencji Paradox.
Przez trzy dni artyści będą dyskutowali o wyzwaniach, jakie stoją przed współczesną sztuką. Będzie to pierwsze tak duże spotkanie świata artystycznego w tej części Europy.

Spotkają się artyści i profesorowie z prawie 50 uniwersytetów artystycznych, m.in. z Irlandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, i wspólnie postarają się znaleźć rozwiązania problemów, przed którymi stoi sztuka współczesna

Poznańskie spotkanie, współfinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu Poznania.

Tematyką spotkań i warsztatów dla młodych artystów z Polski i zagranicy będą przede wszystkim alternatywne sposoby i środki wyrazu. Jak podkreślają organizatorzy, są to kwestie, o których trzeba dyskutować, ponieważ wynikają one z sytuacji w jakiej obecnie znajduje się współczesna sztuka. Problemy te determinują również kierunki jej rozwoju.

Wydarzeniu towarzyszyć będą wystawy zorganizowane przez poznański Uniwersytet Artystyczny, m.in. ekspozycja prac wieloletniej profesor UAP Magdaleny Abakanowicz. Prezentowane na wystawie prace z cyklu „Hurma” pochodzą z kolekcji uniwersytetu.

Konferencję poprzedziły warsztaty dla 35 młodych artystów, z których 20 przyjechało do Poznania z zagranicy. Byli wśród nich studenci ostatnich lat studiów, tegoroczni absolwenci, a także studenci studiów doktoranckich, którzy do udziału w spotkaniu zostali wybrani przez międzynarodowe jury.

Paradox jest siecią skupiającą europejskie uczelnie artystyczne. Sieć powstała z inicjatywy jednej z największych obecnie tego typu organizacji na świecie, czyli European League of the Institutes of the Art, do której należy ponad 500 uczelni z Europy, Azji i Ameryki.

Spotkania uczelni skupionych w sieci Paradox odbywają się co dwa lata. Pierwsza taka konferencja odbyła się w 2009 r. we włoskim Palermo. Następnie konferencje gościły w irlandzkim Cork i w Granadzie w Hiszpanii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.