PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań upamiętni zbrodnię katyńską

  • PAP/BEZ    6 kwietnia 2010 - 15:26
Poznań upamiętni zbrodnię katyńską

Koncert patriotyczny "Nieśmiertelni na zawsze w naszej pamięci..." uświetni wielkopolskie obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Uroczystości w Poznaniu odbędą się w najbliższy poniedziałek (12. kwietnia).
Organizacje związane z rodzinami katyńskimi od lat starają się o ustawienie w tym mieście pomnika upamiętniającego żony poległych w Katyniu.

- Tragiczne karty niedawnej przeszłości zobowiązują nas do pielęgnowania pamięci ofiar kaźni polskich oficerów w Katyniu. Wśród nich byli też Wielkopolanie. Sprawców zbrodni katyńskiej osądziła już historia. Nam pozostaje upowszechnianie prawdy o tamtym wydarzeniu z nadzieją, że świadomość tej historii - zwłaszcza wśród ludzi młodych - przyczyni się do uniknięcia podobnej tragedii w przyszłości - powiedział we wtorek na konferencji prasowej Marek Woźniak, marszałek wielkopolski, który jest organizatorem obchodów.

Reżyserem przedstawienia "Nieśmiertelni na zawsze w naszej pamięci..." jest aktor, scenarzysta i reżyser Andrzej Pieczyński. Muzykę, która będzie prezentowana podczas koncertu, skomponował Bartosz Klimaszewski. Wykonawcą będzie Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu. W trakcie koncertu zaprezentowane zostaną m.in. fragmenty dziennika majora Adama Solskiego, jednego z zamordowanych oficerów.

- Poprosiliśmy o pomoc przy prezentacji fragmentów pamiętnika aktora Olgierda Łukaszewicza. Dowiemy się z nich, jak wyglądało kilka stacji podróży do miejsca stracenia oficerów - powiedział Pieczyński.

W ramach obchodów zaplanowano mszę świętą w intencji Polaków pomordowanych na Wschodzie oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru. Na terenie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza otwarta zostanie wystawa "Pamięci pracowników uczelni poznańskich - ofiar zbrodni katyńskiej".

Jak powiedziała Dobrochna Konrad ze Stowarzyszenia "Katyń" w Poznaniu, stowarzyszenie od lat stara się o upamiętnienie żon oficerów zamordowanych w Katyniu i ofiar Sybiru.

- Mamy wielką determinację, by upamiętnić te osoby, które po zamordowanych naszych ojcach i braciach są najważniejszymi postaciami tej tragedii. One nie tylko umożliwiły nam przeżycie, one poniosły największy ciężar i skutki tego, że zamordowano naszych ojców. Były też skarbnicą i nośnikiem pamięci o naszych ojcach - powiedziała Dobrochna Konrad.

Jak wyjaśniła, stowarzyszenie stara się, by niewielka rzeźba pojawiła się obok Pomnika Ofiar Katynia i Sybiru.

Program obchodów:

W poniedziałek 12 kwietnia o godz. 11.00 nastąpi otwarcie wystawy „Pamięci pracowników uczelni poznańskich – ofiar zbrodni
katyńskiej”, ktora eksponowana będzie w holu Collegium Minus UAM, przy ul. Wieniawskiego 1.

Tego samego dnia o godz. 12.00 w kościele Ojców Dominikanów odprawiona zowstanie Msza Święta w intencji Polaków pomordowanych na Wschodzie. Po Mszy Świętej Przemarsz pod Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie o godz. 14.00 odbędą się oficjalne uroczystości.

O godz. 16.00 w Auli Uniwersyteckiej UAM odbędzie się Koncert Patriotyczny „„Nieśmiertelni na zawsze w naszej pamięci…”

O godz. 19.00 także w Auli Uniwersyteckiej UAM, ul. Wieniawskiego 1 odbędzie się kolejna odsłona koncertu patriotycznego „Nieśmiertelni na zawsze w naszej pamięci…”

800 darmowych biletów na Koncert o godz. 19.00 Wielkopolanie mogą odebrać w kasie Filharmonii (Aula UAM) w dniach 8 i 9 kwietnia 2010 roku, od godz. 13.00.

IPN jest pomysłodawcą i autorem wystawy plenerowej „Zbrodnia Katyńska. Wielkopolanie w dołach śmierci Katynia, Charkowa i Miednoje”. Wystawa znajdzie się w Parku Zamkowym, w pobliżu Pomnika Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie odbędą się główne uroczystości.

13 kwietnia godz. 12.00 pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru IPN organizuje akcję dla młodzieŜy szkolnej i mieszkańców Poznania połączoną z zapaleniem zniczy pamięci.

O godz. 13.00 – w holu Auli UAM, otwarta zostanie wystawa „AB-Katyń Zagłada wielkopolskich elit” oraz rozstrzygnięty konkurs historyczny dla szkół „Pamięci nie da się zatrzeć”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.