Poznań. Wygraj czujkę czadu, zimą bądź bezpieczny

Po raz szósty mieszkańcy powiatu poznańskiego mogą wziąć udział w konkursie organizowanym przez straż pożarną oraz lokalny samorząd. Nagrodą w nim są czujki czadu. Do tej pory na zakup tych urządzeń powiat poznański przeznaczył ponad 67 tys. zł. Poznań. Wygraj czujkę czadu, zimą bądź bezpieczny

Straż pożarna alarmuje, że każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla w kraju umiera ponad sto osób. W okresie jesienno-zimowym ryzyko śmiertelnego zatrucia wzrasta w domach, w których są wadliwe lub źle użytkowane urządzenia grzewcze, przewody kominowe i wentylacyjne.

Najprostszym sposobem ochrony życia domowników przed zatruciem jest instalacja czujki tlenku węgla. Takie urządzenie alarmuje w przypadku wykrycia gazu, który jest niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu.

Kierowany do mieszkańców powiatu poznańskiego konkurs "Czujka tlenku węgla może uratować Twoje życie” organizują poznańscy strażacy i powiat poznański. W tym roku odbędzie się już szósta edycja tego przedsięwzięcia. Aby wziąć udział w losowaniu czujek, należy prawidłowo odpowiedzieć na pięć pytań dotyczących ochrony przed zatruciem tlenkiem węgla. Formularz z pytaniami można znaleźć na internetowych stronach powiatu oraz poznańskiej straży pożarnej.

Do końca marca 2018 roku, co dwa tygodnie będzie się odbywać losowanie ośmiu czujek. Do tej pory udział w konkursie wzięło przeszło 1,3 tys. osób, którym wydano ok. 600 czujek. Na zakup tych urządzeń powiat poznański przeznaczył dotąd ponad 67 tys. zł

Objawy zatrucia tlenkiem węgla to: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. Jeśli wystąpią, należy poszkodowanej osobie natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, rozluźnić jej ubranie i wezwać służby ratownicze.

Tlenek węgla wiąże się w układzie oddechowym człowieka z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE