PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań. Wygraj czujkę czadu, zimą bądź bezpieczny

  • PAP/KDS    31 października 2017 - 15:15
Poznań. Wygraj czujkę czadu, zimą bądź bezpieczny

Po raz szósty mieszkańcy powiatu poznańskiego mogą wziąć udział w konkursie organizowanym przez straż pożarną oraz lokalny samorząd. Nagrodą w nim są czujki czadu. Do tej pory na zakup tych urządzeń powiat poznański przeznaczył ponad 67 tys. zł. 


Straż pożarna alarmuje, że każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla w kraju umiera ponad sto osób. W okresie jesienno-zimowym ryzyko śmiertelnego zatrucia wzrasta w domach, w których są wadliwe lub źle użytkowane urządzenia grzewcze, przewody kominowe i wentylacyjne.

Najprostszym sposobem ochrony życia domowników przed zatruciem jest instalacja czujki tlenku węgla. Takie urządzenie alarmuje w przypadku wykrycia gazu, który jest niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu.

Kierowany do mieszkańców powiatu poznańskiego konkurs "Czujka tlenku węgla może uratować Twoje życie” organizują poznańscy strażacy i powiat poznański. W tym roku odbędzie się już szósta edycja tego przedsięwzięcia. Aby wziąć udział w losowaniu czujek, należy prawidłowo odpowiedzieć na pięć pytań dotyczących ochrony przed zatruciem tlenkiem węgla. Formularz z pytaniami można znaleźć na internetowych stronach powiatu oraz poznańskiej straży pożarnej.

Do końca marca 2018 roku, co dwa tygodnie będzie się odbywać losowanie ośmiu czujek. Do tej pory udział w konkursie wzięło przeszło 1,3 tys. osób, którym wydano ok. 600 czujek. Na zakup tych urządzeń powiat poznański przeznaczył dotąd ponad 67 tys. zł

Objawy zatrucia tlenkiem węgla to: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. Jeśli wystąpią, należy poszkodowanej osobie natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, rozluźnić jej ubranie i wezwać służby ratownicze.

Tlenek węgla wiąże się w układzie oddechowym człowieka z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.